Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vlastník nádraží Žižkov podruhé nesouhlasí s památkovou ochranou

Praha - Majitel nákladového nádraží Žižkov se odvolá proti prohlášení objektu za kulturní památku. ČTK to dnes řekl Petr Šťáhlavský, mluvčí Českých drah, které jsou většinovým vlastníkem společnosti Žižkov Station Development. Hlavní budovu nádraží prohlásilo za památku ministerstvo kultury v  únoru již podruhé. Po druhém odvolání vlastníka se bude případem zabývat ministryně kultury.
     Společnost Žižkov Station Development, kde zbylých 49 procent má Sekyra Group, plánovala na území nádraží vystavět novou čtvrť. Potřebovala k tomu ale mimo jiné také změnu územního plánu, která čekala na rozhodnutí ministerstva. "České dráhy v této lokalitě nemají žádné zájmy, lokalitu opouští a nevyužijí ji pro své podnikatelské záměry a považují ji za zbytnou. Lokalita v budoucnosti nebude sloužit železniční dopravě," uvedl Šťáhlavský.
     Přesto ale odvolání proti prohlášení budovy nádraží za památku dráhy podají. "Také z důvodu hledání možného budoucího využití areálu, tak aby mohli budoucí nabyvatelé objekty efektivně využívat a rekonstruovat ho pro nové účely, využijeme všechny dostupné opravné prostředky k tomuto rozhodnutí," říká mluvčí. Areál by rád pro své budoucí sídlo využil Národní filmový archiv (NFA).
     Objekt již byl za památku jednou prohlášen, po odvolání vlastníka ale tehdejší ministr kultury Jiří Besser rozhodnutí zrušil a vrátil případ svým památkářům. Nyní památkový odbor dospěl již podruhé k  rozhodnutí, že nákladové nádraží je díky nezpochybnitelné historické, technické a architektonické hodnotě kulturní památkou.
     NFA hledá nové sídlo, jež by nahradilo nouzové a pronajaté prostory na několika místech v Praze. Archivu by ale stačila hlavní budova, pro využití dalších rozsáhlých skladových prostor hledá některou další kulturní instituci, s níž by se o areál podělil.
     Investice do sídel kulturních institucí plynou z Programu péče o národní kulturní poklad, který před šesti lety schválila vláda. Myslí také na NFA, jehož nové sídlo se původně plánovalo stavět v Nových Butovicích. Nový ředitel NFA Michal Bregant by archiv raději viděl v centru města.
Případnou změnu programu musí projednat ministerstvo kultury. Podle dřívějších vyjádření Breganta by rekonstrukce již existující budovy byla i při technologických nárocích levnější než novostavba. Na nové sídlo NFA je ve zmíněném programu 350 milionů korun.
Zdroj: Markéta Horešovská
Vložil: ČTK, 14.03.12 15:35
Návštěvnost: 3653 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.