Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Poslanci podpořili zavedení energetických štítků na budovách

Za chybějící energetický štítek hrozí majitelům pokuta až 50 000 korun.
Praha - Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní novelu, která mj. zavádí povinnost označovat budovy energetickými štítky, podobně jako je tomu nyní u elektrospotřebičů. Štítky, tzv. průkazy energetické náročnosti, mají sloužit jako informační nástroj pro kupující či nájemce, kteří podle něj zjistí provozní náklady na energie. Nové pravidlo by také mělo vést k nižší spotřebě energií a snížení výdajů za energie. Návrh vychází z evropské směrnice a také zavádí povinné měřiče tepla v bytech s ústředním topením.
     Energetické štítky budou muset zajistit stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách nebo při jejich přestavbách a také při pronájmu nebo prodeji jednotlivých bytů.
     Zavádění štítků na již existujících budovách bude postupné. Podle velikosti budov se budou označovat štítky v období od roku 2015 do roku 2019. Administrativní budovy i bytové domy s tzv. energeticky vztažnou plochou větší než 1500 metrů čtverečních přijdou na řadu jako první. O dva roky později dopadne tato povinnost na budovy nad 1000 metrů a od roku 2019 na budovy do 1000 metrů čtverečních zákonem stanovené plochy.
     Požadavky na snižování energetické náročnosti budov se ale nebudou týkat například kostelů, malých staveb, kulturních památek nebo například průmyslových provozů. Výjimku budou mít také rekreační stavby.
     Novela ale přináší i další povinnosti, například povinnou instalaci měřičů tepla v bytech s ústředním topením, a to od 1. ledna 2014. Pokud majitel bytu neumožní instalaci tohoto měřiče nebo jeho kontrolu a údržbu, bude mu hrozit pokuta až 50.000 korun. Jak ČTK řekl Pavel Jirásek z odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu, náklady na instalaci měřičů by měl nést majitel bytu nebo sdružení vlastníků, protože půjde o vybavení bytu. "Cena jednoho indikátoru (odpařovací systém) je cca řádově do 250 Kč, elektronické indikátory jsou řádově dvakrát až třikrát dražší," sdělil ČTK Tomáš Paták z  tiskového odboru ministerstva.
     Novela zákona počítá i s tresty, pokud například majitel bytu nepředá kupujícímu ještě před prodejem kopii energetického průkazu. V takovém případě mu bude hrozit až padesátitisícová pokuta.
     Odborníci očekávají, že štítkování může přinést problémy například u majitelů, kteří nemají ke svým nemovitostem všechnu stavební dokumentaci. Upozorňují také, že majitelé nemovitostí náklady na energetické označení zřejmě promítnou do nájmů či prodejních cen.
     Nad novelou dnes vyjádřil rozpaky zpravodaj k novele a předseda hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD). Poznamenal, že poslancům nezbývá nic jiného, než směrnici prosadit do českého právního řádu. "A kdybych vám měl říct diplomaticky, co si o té normě myslím, tak bych řekl, že je nadbytečná a že to je trochu pitomost," prohlásil od řečnického pultu.
Zdroj: Martin Neliba
Vložil: ČTK, 13.03.12 21:40
Návštěvnost: 2314 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.