Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Atelier DRNH – Chvála místa

Antikvariát a klub Fiducia a historik architektury Martin Strakoš vás zvou na autorskou prezentaci architektonického studia DRNH:

8. 3. 2012 v 18:00 Atelier DRNH – Chvála místa

Autorská prezentace oceňovaného ateliéru zaměřeného na architekturu, která svoji myšlenku, svůj koncept, odvozuje vždy z kontextu stavby, tedy ze samotného místa. Během své dvacetileté existence měli členové ateliéru to štěstí, že mohli navrhnout  a realizovat řadu zajímavých staveb do náročného historického či přírodního prostředí.

Brněnský Atelier DRNH existuje již od roku 1991. U zrodu kanceláře stáli dva architekti a spolužáci z brněnského Vysokého učení technického - Antonín Novák a Petr Valenta. Snad každý, kdo se v Brně snaží dostat z vlakového nádraží na autobusové, projde nákupní Galerií Vaňkovka, která je dílem ateliéru Hrůša & Pelčák. Méně lidí si však všimne, že tu je ještě jedna budova, která je galerií skutečnou. V těsném kontaktu tu na milovníky moderního umění ve skrytu číhá Wannieck Gallery, která vznikla z bývalé strojní haly a její zdařilou konverzi mají na svědomí architekti z Atelieru DRNH.
"V obecné rovině v atelieru přemýšlíme o kategorii času, o stárnutí a proměně materiálů, o zarůstání, špinění a vlhnutí. Tak trochu vlastně o tom, čemu se pořád stavěním a opravováním úporně bráníme, a co přitom přirozeně existuje a vytváří v některých případech neopakovatelné kouzlo věcí starých, obyčejných a svým způsobem sebevědomě samozřejmých." říká o svém vztahu k architektuře a historii Petr Valenta.

V posledních letech je tento ateliér spojován zejména s vynikajícími realizacemi bazénů. První z nich je rekonstrukce a dostavba areálu letního koupaliště na Kraví Hoře v Brně. Úkolem architektů bylo rekonstruovat stávající koupaliště z 60. let a implementovat do jeho areálu novostavbu krytého plaveckého bazénu. Za bravurně zvládnutou realizaci bazénu na Kraví Hoře získalo studio v roce 2005 cenu Grand Prix a Grand Prix obce architektů a také nominaci na bienále prestižní evropské soutěžní přehlídky nejlepších realizací Mies van der Rohe Award.

Kraví Hora se posléze stala přirozenou referencí pro další zakázku. Město Litomyšl, proslulé svým osvíceným přístupem ke kvalitní architektuře, se rozhodlo vystavět krytý bazén a neváhalo požádat architekty z Atelieru DRNH. Bazén v Litomyšli je jen dalším potvrzením kvality ateliéru – zejména jeho umění využít vlastností pozemku a přirozenosti stavebních materiálů ve prospěch výsledku. Objekt byl navržen podle zásad landscape architecture a splňuje všechny parametry energeticky úsporné stavby. Uspěšným zakončením příběhu o krytém plaveckém bazénu v Litomyšli je ocenění Grand Prix obce architektů 2011 v kategorii novostavba.

Kromě výše zmíněných úspěchů na poli architektury plováren jsou DRNH autory dalších kladně hodnocených realizací. U každé z nich je vždy kladen důraz na pochopení kontextu území, genia loci daného místa a následné citlivé včlenění stavby do historického prostředí. V Brně jmenujme mj. rekonstrukci divadla Reduta na Zelném trhu dokončenou v r. 2005. Ve spolupráci s architektem a scénografem Miroslavem Melenou a výtvarníkem Petrem Kvíčalou se podařilo dát Redutě odpovídající novou tvář navazující na původní účely. Rok po dokončení se Reduta dočkala 1. ceny Grand Prix v kategorii rekonstrukce a rovněž titulu Stavba roku 2006.

Obytný soubor Na Krutci je příkladem pražské realizace. Ve spolupráci s hlavními koordinátory návrhu, brněnskými architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem, zde studio vytvořilo luxusní řadové domy. Soubor bytových domů Na Krutci byl nominován na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award 2008.

V poslední době se Ateliér DRNH zabývají zejména rekonstrukcemi. Těšit se můžeme například na realizaci stavební obnovy Květné zahrady v Kroměříži.

Vstupné dobrovolné, doporučujeme rezervaci míst na tel: 596117312, případně osobně v antikvariátu (po-pá 10-18).

AKCE ANTIKVARIÁTU A KLUBU FIDUCIA PODPORUJÍ: Ministerstvo kultury ČR, Nadace Open Society Fund Praha, Statutární město Ostrava, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Nadace české architektury, Česká komora architektů, Nadace OKD, MUDr. David Feltl.
Zdroj: Antikvariát a klub Fiducia
Vložil: Tisková zpráva, 07.03.12 09:15
Návštěvnost: 3757 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.