Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ministerstvo schválilo studii k přehradě v Nových Heřminovech

Nové Heřminovy (Bruntálsko) - Ministerstvo životního prostředí schválilo studii EIA posuzující vlivy plánované přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku na životní prostředí. Souhlasu bylo potřeba pro pokračování projekčních a přípravných prací. ČTK o tom dnes informoval podnik Povodí Odry. Představitelé Hnutí Duha Jeseníky uvedli, že ministerstvo dalo zelenou k  započetí výstavby navzdory nesouhlasu obce i zásadním připomínkám, které obec a občanská sdružení přednesly.
     Technický ředitel Povodí Odry Petr Březina řekl, že přehrada by se mohla začít stavět v roce 2016 nebo 2017. "Teď budeme usilovat o dosažení územního rozhodnutí a následně stavebního povolení," řekl Březina.
     Kromě přehrady stavba počítá i s úpravou toku řeky Opavy až do Krnova. "Tam se snažíme o přírodě blízké řešení, a to je financovatelné i z operačního programu Životní prostředí," řekl Březina. Už v závěru příštího roku by podle něj Povodí Odry mohlo začít s revitalizací Opavy v úsecích mezi Zátorem a Branticemi a Branticemi a krnovskou částí Kostelec. Přehrada bude vyžadovat podstatně delší projekční přípravu.
     Starosta Nových Heřminov Radek Sijka řekl, že obec uplatňovala 17 připomínek, ale ani jedna nebyla brána v potaz. "Státní úředníci se tváří, jako by mělo jít o stavbu na zelené louce a tato obec tady vůbec neexistovala. Za celé roky obec u žádných důležitých rozhodnutí nebyla, nikdo ji nepřizval a nikdo s ní nic nekonzultoval. Když už jsme mohli do něčeho vstoupit, tak naše připomínky jako by neexistovaly," řekl Sijka.
     Podle stanoviska ministerstva řeší ekonomické dopady na obec výkupy a kompenzace. "Obci je v rámci přípravy záměru poskytnuta řada kompenzačních opatření zajišťujících jak možnost územního rozvoje, tak i realizaci či rekonstrukci technické infrastruktury," uvádí se ve stanovisku.
     Přehrada, která má chránit města a obce na řece Opavě před povodněmi, má zaplavit pět desítek budov, mezi nimi 16 obytných domů a 21 rekreačních budov. Povodí Odry už budovy vykupuje, z obce se kvůli tomu už vystěhovalo zhruba 20 lidí. Nové Heřminovy mají nyní přes 270 obyvatel.
     Koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil uvedl, že ministerstvo zcela ignorovalo skutečnost, že v  dokumentaci EIA chybí jakékoliv jiné varianty řešení protipovodňových opatření, a zkoumá se jen varianta, která počítá se stavbou přehrady. "Proces posuzování vlivu na životní prostředí má ale podle zákona být zpracován pro několik variant a z nich má vybrat tu, která životní prostředí poškodí nejméně. My jsme přesvědčeni, že šetrnější varianty řešení existují, jen se jimi ministerstvo ani projektant nezabývali," uvedl Dokoupil v tiskovém prohlášení.
     Územní rozhodnutí, které bude následovat, hnutí podle Dokoupila napadne u správního soudu. "Ten jistě vyhodnotí posuzování EIA jako nezákonné právě z důvodu absolutní absence variant v dokumentaci," uvedl Dokoupil. Starosta Sijka řekl, že obec se se stanoviskem Hnutí Duha plně ztotožňuje a za pomocí právní kanceláře udělá vše proto, aby stavbě zabránila.
     Výstavba nádrže v  Nových Heřminovech se řeší už několik desítek let. Aktuální se stala opět po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997. Vláda nakonec vybrala menší variantu. Ministerstvo zemědělství předpokládá náklady téměř osm miliard korun. Za to by se měla postavit přehrada a nová silnice, cena ale zahrnuje i další úpravy celého koryta řeky.
Autor: ČTK, 22.02.12 18:00
Návštěvnost: 4907 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Heřminovy dagur 23.02.12 10:50
ad dagur lasifa 23.02.12 16:41
ad dagur 2 šárka 24.02.12 11:57
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.