Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rozhovor s Johnem Eislerem nejen o technologii TX Active
Rozhovor s Johnem Eislerem nejen o technologii TX Active

Renomovaný architekt John Eisler, který je průkopníkem používání technologie TX Active v moderní architektuře, poskytl společnosti Českomoravský cement, a.s. rozhovor na toto, dnes poměrně diskutované téma. John Eisler je spoluautorem významné stavby kostela Dives in Misericordia v Římě a jako vůbec první architekt v České republice použil materiály s touto technologií při výstavbě rezidenčního bydlení 12 LOFTS v Praze.
Vaší první zkušeností se samočisticím betonem s technologií TX Active byla spolupráce s Richardem Meierem na projektu kostela Dives in Misericordia v Římě, nebo jste měl možnost setkat se TX Active již dříve?
Projekt kostela v Římě byl mojí první zkušeností s technologií TX Active. Před asi dvanácti lety, v době když jsme začínali práci na prováděcím projektu kostela Dio Padre Misericordioso v Římě a to zejména na konstrukčním a technologickém řešení jeho nejvýraznějšího komponentu – paralelních sférických betonových stěn – jsme při navrhování a testování nosné konstrukce byli postaveni před tři základní problémy: jak zajistit rovnoměrné rozmístění betonové směsi, což vzhledem k velikosti prvků a komplikovanému tvaru – tvořenému výsečemi sferické plochy – a vysokému procentu jak měkké tak předpínané výztuže nebylo snadné, jak dosáhnout požadovaného tvaru, textury a barvy betonových prvků a jak zajistit dlouhodobou trvanlivost konstrukce. Ve spolupráci s koncernem Italcementi pak byl vyvinut projekt betonových elementů v technologii SCC (self compacting concrete) která umožnila konstrukci betonových bloků a s použitím technologie TX Active.

Dio Padre Misericordioso v Římě

Čím Vás tato technologie nejvíce zaujala a v čem spatřujete její budoucnost?
Technologie SCC, na rozdíl od klasického způsobu odlévání prefabrikátů umožňuje vytváření komplexních prvků i nejkomplikovanějších tvarů s velkým počtem pohledových stran. Samočistící vlastnosti betonové směsi TX Active pak zaručují trvale čistý povrch, zachovávající jasnou barevnost a texturu materiálu a podílejí se na čištění ovzduší od spalin vznikajícíh při používání tekutých a pevných paliv.Existuje tlak ze strany investorů na používání materiálů šetrných k životnímu prostředí? (trend v ČR a zahraničí, systémy certifikace budov ...)

V dnešní době se neustále zvyšuje snaha jak ze strany investorů, tak projektantů, ale i dodavatelů, o navrhování a realizaci staveb a konstrukcí, které jsou v souladu a harmonii se životním prostředím. Ve Spojených státech je u veřejných staveb takovýto přístup dokonce stanoven zákonem. Kvalifikovat takovýto přístup však, vzhledem k ohromnému množství často i protichůdných aspektů, které je nutno vyhodnotit, není snadné a proto vzniklo několik metodologií, které se touto problematikou zabývají. V posledních letech se ve světovém měřítku stále častěji používá původně americká metodika - certifikace LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). U nás je snad prvním příkladem certifikace LEED získaná pro budovu ústředí ČSOB v Praze – Radlicích architekta Pleskota na jejímž uplatnění jsem se také podílel. V dnešní době už začíná být ve svěfě a zejména v USA samozřejmostí, že projektanti, architekti a specializovaní konzultanti získávají mimo klasické autorizace také certifikaci LEED.

V loňském roce byl dokončen Váš projekt 12 LOFTS v Praze, můžete nám tento projekt blíže představit?
Projekt 12 LOFTS byl dokončen loni v létě. Tvoří jej 3 pětipodlažní kubické útvary, každý se čtyřmi jedno až dvoupodlažními prostory – lofty, jejichž infrastruktura je navržena tak,  aby si jejich interiéry mohli budoucí majitelé dotvořit podle vlastních představ. Obvodový plášť tvoří betonové panely využívající technologii TX Active. Rozměry panelů jsou až 4,4m x 1,65m x 0,1m, některé mají čtyři až pět pohledových ploch. Hladký, až sametový povrch panelů pod určitým ůhlem osvětlení odráží barvu a teplotu slunečního světla které na něj dopadá. Je zajímavé, že po více než roce jsou betonové fasádní panely čistší než hliníkový a skleněný lehký obvodový plášť.

12 LOFTS v Praze

12 LOFTS v Praze

Děkujeme Vám za rozhovor.
Zdroj: Českomoravský cement, a.s.,
Vložil: Pavlína Drbálková, 03.02.12 09:10
Návštěvnost: 7533 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.