Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Výstava v Plzni přibližuje legendární ateliér Sial a jeho tvorbu

Plzeň - Zásadní vliv i tvorbu legendárního ateliéru Sial neboli Sdružení architektů a inženýrů Liberec přibližuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni. Stavby z jejich dílny, mezi něž patří kromě jiných vysílač na Ještědu, pražský obchodní dům Máj nebo obchodní dům Ještěd v Liberci, zaujímají významné místo v dějinách české i světové architektury. Impulzem pro uspořádání výstavy bylo úmrtí vůdčí osobnosti sdružení, architekta Karla Hubáčka, loni v listopadu. Expozice je přístupná v Masných krámech do 15. dubna.
    "Návštěvníci uvidí 35 originálních plánů a 14 dobových i nových modelů staveb, mezi nimi ještědský vysílač, Českou boudu na Sněžce a další. Pětadvacet klíčových projektů dokumentujeme na 33 velkoformátových bannerech," řekl kurátor výstavy Jakub Potůček.
    Nápad připravit dokumentaci o Sialu vznikl před třemi lety. Organizátoři se snaží využít doby, kdy je ještě možné zadokumentovat vzpomínky aktérů.
    Zrod Sialu je spjat se společenským klimatem v 50. a 60. letech. "Nástup stalinismu v Československu v roce 1948 vedl ke zrušení soukromých ateliérů, architekti museli do státních projektových ústavů," řekl Potůček. V libereckém Stavoprojektu se tak zformovala skupina architektů a konstruktérů, která z něj před sovětskou invazí v srpnu 1968 odešla a do roku 1971 fungovala pod názvem Sial. Výjimečná byla například tím, že šlo o sdružení různých profesí, uvedl Potůček.
    Do tvorby Sialu se promítá postmodernismus, environmentální tendence, snahy o první energeticky úsporné stavby a další progresivní přístupy. Vůdčími osobnostmi sdružení, které hledalo východiska architektonické tvorby v technických inovacích, byli vedle Hubáčka architekt Miroslav Masák a statici Zdeněk Patrman a Václav Voda.
    Podle autora koncepce výstavy Rostislava Šváchy je zásadní přínos Sialu i v invenčním a svobodomyslném prostředí zaštiťovaným osobností Hubáčka. Právě v tomto prostředí se zrodilo klíčové dílo české architektury druhé poloviny 20. století - Hubáčkův a Patrmanův televizní vysílač s hotelem na Ještědu, který ještě před dokončením získal prestižní Perretovu cenu. Stavba vzbudila pozornost v zahraničí i mezi domácími mladými architekty, což vedlo v roce 1969 k založení Školky Sial pro talentované absolventy vysokých škol. Ateliér vedl Masák, v 60. až 80. letech jím prošla nejsilnější generace českých architektů. Řada z nich se po opuštění země prosadila v zahraničí.
    Výstava v Plzni přibližuje i další osudy Sialu, stavby z jeho dílny i návrhy, které zůstaly jen na papíře. Součástí projektu je čtyřsetstránková publikace, která byla vyhlášena nejkrásnější českou knihou roku 2010 v kategorii odborná a vědecká literatura.
    Galerie pořádá i komentované prohlídky, a to 14. února a 10. dubna.
Zdroj: Eva Barborková
Vložil: ČTK, 19.01.12 15:50
Návštěvnost: 2588 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.