Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Radnice v Miroslavi vypíše referendum k prodeji zámku

Miroslav (Znojemsko) - Radnice v Miroslavi na Znojemsku vyhlásí letos referendum, v němž požádá obyvatele, aby se vyjádřili k plánovanému prodeji zámku. Má o něj zájem architekt Zdeněk Fránek. Ze značně zchátralého objektu, jehož obnova přijde na miliony korun, chce udělat mezinárodní centrum architektury. Vedení města chce mít jistotu, že s tím lidé souhlasí, řekl dnes ČTK místostarosta Roman Volf (ČSSD).
    Miroslav vlastní zámek od roku 1993. Před tím v něm sídlila léta zemědělská škola. Před druhou světovou válkou patřil rodině vídeňských cukrovarníků Stumerových. Jejich potomek sice žije ve Venezuele, o restituci zámku ale nemá zájem. Město léta řeší, co dál s objektem. Na jeho rekonstrukci nemá peníze.
    Už v minulosti Miroslav vypsala referendum. Bezmála 90 procent lidí, kteří se jej zúčastnili, souhlasili s prodejem památky. Referendum ale nebylo platné. Zúčastnilo se ho jen 30 procent voličů. Zákon přitom předepisoval, že účast musí být nejméně poloviční, aby mohl být výsledek referenda platný.
    "Zákon již snížil tuto povinnou kvótu na 35 procent. Předpokládáme, že takové účasti se nám podaří dosáhnout," doplnil Volf. Obnova miroslavského zámku je podle něj projektem, jenž potrvá dlouhá léta. Radnice chce znát proto názor lidí.
    Jen do základní obnovy památky bude nutné investovat dva až tři miliony korun. Jsou to peníze nutné na zajištění statiky, opravu střechy, fasád, obnovu oken a izolaci objektu proti vlhkosti. Tyto práce by měly skončit do tří let. Fránek chce zámek využívat ke konferencím, seminářům a výstavám zaměřeným na architekturu.
    Zámek stojí na místě bývalé gotické vodní tvrze. Na goticko-renesanční zámek byla přestavěna po roce 1531. Kolem roku 1670 byl zámek barokně upraven hrabaty z Náchoda.
Zdroj: Vladimír Klepáč
Vložil: ČTK, 16.01.12 19:25
Návštěvnost: 5401 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.