Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Komora architektů: Justičnímu paláci chyběla příprava i soutěž

Praha - Výstavbu Justičního paláce v Brně provázela řada pochybení, a to už od samého počátku projektu, uvedli dnes zástupci České komory architektů na tiskové konferenci. Podle komory projektu chyběla adekvátní příprava, stavební program byl příliš obecný, chyběla architektonická soutěž, byl porušen zákon v případě zadání zakázky a prvotní odhad financování byl prý zcela nereálný.
    "Nechceme pořádat architektonické soutěže, abychom hledali nějakou krásnou architekturu, ale proto, aby celý proces vzniku nové veřejné stavby byl uměřený, zákonný, funkční a aby všechno bylo v pořádku," řekl předseda ČKA Jan Vrana. Místopředseda komory Jan Sapák doplnil, že podle ČKA došlo k nezákonnostem již v samotném začátku zadávání projektu, což potvrdil i soud.
    Autoři studie Justičního paláce Aleš Burian, Gustav Křivinka a Petr Stojan se u soudu dožadovali odměny, protože investor jim odpovídající honorář nevyplatil. Soud pravomocně architektům přiřkl odměnu 14,3 milionu korun.
    V roce 2005 se předpokládalo, že stavba přijde na 805 milionů, celkové náklady ale nakonec dosáhly 1,938 miliardy. Finanční úřad nařídil brněnskému krajskému soudu, aby státu dvě miliardy za výstavbu areálu vrátil. Bývalý vedoucí odboru investic soudu Jan Lippert uvedl, že je to kvůli nesouladu mezi stanovenými podmínkami financování projektu a třemi smlouvami. S případným uhrazením sankce mohou být podle dřívějšího vyjádření ministerstva spravedlnosti potíže, podle úřadu by musel resort požádat o zvýšení rozpočtu. V každém případě jde o peníze, které zůstanou státu, ať už bude soud sankci muset uhradit, nebo ne.
    O zvyšování nákladů na stavbu po celou dobu vědělo ministerstvo spravedlnosti. Podle něj ale pokuta se zvýšenou cenou stavby nesouvisí.
    ČKA dnes připomněla, že na špatný postup zadavatele upozorňovala už od března 2005 opakovaně nejen Krajský soud v Brně, tedy investora stavby, ale také ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo financí, NKÚ i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Justiční palác v Brně je přímo čítankovým příkladem ukazujícím všechny nepravosti a špatné postupy při pořizování veřejných staveb," říkají zástupci komory. Sapák připomněl, že prvotní podhodnocení celkových nákladů na stavbu se děje velmi často. "Investor tak činí proto, aby se věc dala do pohybu, aby třeba předběhla jiné veřejné zakázky v rámci státního rozpočtu," řekl.
    Z chyb, na které dnes komora upozornila, vyzdvihla třeba příliš obecný stavební program. Tím je soupis všech místností plánovaného objektu a jejich velikostí; tak by měl podle Sapáka každý projekt začínat. "Stavební program nové budovy byl předstíraný. Vycházelo se jen z rozpočtů a fungování soudních budov v Hodoníně a Jihlavě, které se svou velikostí nemohou s brněnskou budovu srovnávat," uvádí komora.
    Podle komory zadavatel porušil zákon, když při zadávání zakázky využil užšího řízení, které mělo diskriminační požadavky a bylo netransparentní.
Autor: ČTK, 12.01.12 18:50
Návštěvnost: 4794 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
Odkaz na ČT Jan Kratochvíl 13.01.12 18:01
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Červenec 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.