Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Průvodce architekturou Opavy picture Průvodce architekturou Opavy
Opava Architectural Guide

Autor: Martin Strakoš
Nakladatelství: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě
Rok vydání: 2011
Formát: 13.5 cm x 23.5cm
Jazyk: česky, anglicky

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě, vydává po Průvodci architekturou Ostravy v téže ediční řadě Průvodce architekturou Opavy. Kniha byla vytvořena se záměrem představit laické i odborné veřejnosti, obyvatelům i návštěvníkům Opavy bohatství architektonické kultury nejvýznačnějšího historického centra českého Slezska od nejstarších dob až do současnosti. Svazek začíná představením koncepce Průvodce. Následuje historický úvod o dějinách města a o jeho urbanistickém a architektonickém vývoji. Hlavní část tvoří heslář s 202 položkami. První blok 181 hesel se zaměřuje na stavby a areály historického jádra Opavy a bezprostředně s ním souvisejících čtvrtí. Další bloky hesláře pojednávají o architektonicky a historicky významných budovách připojených částí města – Jaktaře, Kateřinek, Kylešovic a Komárova – přičemž každý z bloků je uveden krátkým historickým exkurzem. Samotný heslář zaznamenává nejvýznačnější památky, například v jádru gotický městský chrám Nanebevzetí Panny Marie, bývalý dominikánský klášter, františkánský klášter nebo kapli sv. Kříže v Kateřinkách. Nejobsáhlejší a nejvýraznější skupinu hesel však tvoří stavby z 2. poloviny 19. a z 1. poloviny 20. století. Z tehdy působících architektů uveďme pro příklad Leopolda Bauera, Otto Reichnera nebo bratry Lubomíra a Čestmíra Šlapety. Jejich projekty a realizace aktuálně odrážely bezprostřední proměny evropské architektury a utvářely tak obraz Opavy jako význačného lokálního architektonického centra. Kromě starších staveb svazek zaznamenává i hodnotné příklady architektonických děl po roce 1989. Publikace vychází v česko-anglické jazykové mutaci a jejích 400 stran je doprovázeno bohatou fotografickou dokumentací. Zásadní vklad představují fotografie pořízené v letech 2010 – 2011 ostravským fotografem Romanem Poláškem. Autorem grafické podoby knihy je Martin Feikus. Autory textů knihy jsou Romana Rosová, Martin Strakoš, Petra Kaniová a Dalibor Halátek. Vydání výrazně podpořilo finančními prostředky Statutární město Opava a Ministerstvo kultury ČR z prostředků institucionálně financovaného výzkumného úkolu Národního památkového ústavu, zaměřeného na výzkum moderní architektury 19. a 20. století.

 
 
 
 

Vložil: Milan Domkář, 04.09.11
Návštěvnost: 18695 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.