Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Řeči do prázdna picture Řeči do prázdna

Autor: Adolf Loos
Nakladatelství: Tichá Byzanc
Rok vydání: 2001
Formát: 120x191, 204 stran
Jazyk: česky
Běžná cena: 225 Kč

Kultovní kniha vídeňského architekta z Brna Adolfa Loose je pozoruhodná především tím, že i po více jak 100 letech je stále aktuální. Kniha sama o sobě je souborem mnoha Loosových statí, které uveřejňoval ve vídeňských časopisech na přelomu 19. a 20. století. V závěru knihy narazí čtenář na modlu moderní architektury - stať Ornament a zločin.
Charakter Loosových článků je především edukativní a mravokárný. Loos po návratu z Anglie a Ameriky, kde u svých příbuzných pobýval déle než 3 roky, shledal hospodářskou i společenskou atmosféru prostředí Rakousko-Uherské monarchie jako zaostalou a jal se ji řádně reformovat. Odpor a nenávist na které narazil, se s ním táhly již po celý život. Loos se nezaměřoval výhradně na architekturu, ale bojoval i na frontách kloboučnických, oděvních a dalších. S argumenty národohospodářskými a etickými poukazoval na nešvary vídeňské společnosti.
V dnešní době by jistě Loos figuroval jako největší globalizátor příp. vyslanec EU. Rozpory mezi jednotlivými společnostmi chápe, ale usiluje o jejich co nejrychlejší smazání. Na druhé straně uznává, že Slovačka bude i nadále krajkovat apod. Obrací se zejména na novou generaci, která by měla být nositelkou moderních životních znaků. Většina jeho argumentů je logická, avšak někdy postrádají emotivní nebo historický kontext.
Velmi zajímavé jsou dobové reakce na Loosovy články a přednášky, které naleznete v závěru knihy. Velmi trefné odhalování slabin Loosových teorií vesměs končí konstatováním, že Loos dokáže posluchače zaujmout a je jedinou osobností, která dokáže prosadit moderní názory do soudobé architektonické diskuse.
I přes úpornou snahu Loosovu dnes ornament ještě žije. Betonové tvarovky jsou odlévány do reliéfních napodobenin bosovaných kamenných kvádrů, plastové dveře a ploty vykazují dřevěné prvky i se strukturou, střešní šablony napodobují textury břidlice, řádně zestárlé stropní trámy vyrábíme z polystyrenu, většina řemeslníků uvítá co nejdelší práci na produktu, poněvadž není placena za výsledek, ale za čas. Adolfe Loosi, stále je co reformovat.

Vložil: Jan Kratochvíl, 21.10.03
Návštěvnost: 15632 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.