Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kapitoly z dějin designu picture Kapitoly z dějin designu

Autor: Zdeno Kolesár
Nakladatelství: UMPRUM
Rok vydání: 2004
ISBN: 80-86863-03-4
Formát: 23x23 cm, 167 stran, pevná vazba,
Jazyk: česky
Běžná cena: 550 Kč
Naše cena: 490 Kč (bez 10 % DPH: 445.45 Kč)
  19.52 € (bez 10 % DPH: 17.75 €)

Ostře nabité kapitoly

Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze vydala v českém překladu knihu slovenského historika designu Zdena Kolesára "Kapitoly z dějin designu" a dala tak do rukou veřejnosti užitečného rádce a tichého společníka na cestě do pohádky o dobrém designu.
Napříč celou vybroušeně čistou knihou se táhne až melodramatické zvolání funkcionalistického architekta Adolfa Loose, že "Ornament je zločin". Je skutečně ornament zločinem? Jako dobrý učitel skrývá autor knihy odpověď na tuto nelehkou otázku obratně mezi řádky a ilustrační obrázky a definitivní názor nechává ohleduplně na samotném čtenáři.
Ve dvanácti ostře nabitých kapitolách poskytuje ucelené balíčky informací o jednotlivých etapách vývoje designu jako dítěte a nezapomíná akcentovat zmínky o české specialitě s ojedinělým tvaroslovím - o kubismu. Delikátně připomíná, že tato rarita, která se zrodila jako opozice k secesi, slohu s "dekadentní příchutí", skutečně je rodinným stříbrem.
Kolesárovy kapitoly nevysílají na čtenáře lesklé úsměvy z kočičího zlata, známé z lifestylových časopisů, ale vedou jej v jeho pátrání neokázale a nesmlouvavě nejen po širokých a známých dálnicích, ale i zarostlými stezkami a zadními schodišti. Ztišená forma publikace se drží pevně za ruku se systematicky zpracovaným obsahem. Vtipně jim sekundují přehledná pravidelná kalendária.
Na českém trhu se tak díky osvícenosti pražské "umprumky" spolu s touto knihou konečně objevuje celistvý, shovívavý a dospělý průvodce světem designu a připomíná, že dobře střižené kousky užitého umění jsou dostupné a žádoucí snad pro každého z nás. Touha obklopovat se krásou je přece jednou ze základních snah člověkových.
Mariana Pančíková pro Lidové noviny


 
 
 
 

Vložil: Jan Kratochvíl, 21.07.08
Návštěvnost: 52482 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.