Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Charty moderního urbanismu picture Charty moderního urbanismu

Autor: Jiří Hrůza
Nakladatelství: Agora
Rok vydání: 2002
Formát: 160 x 180 mm, 94 stran
Jazyk: česky

Urbanismus je běh na dlouhou trať. Proto jsou v tomto oboru více než kde jinde potřebné dlouhodobé koncepce a vize. Do dějin urbanismu se zapsalo několik významných mezníků představovaných vydáním urbanistických chart. Recenzovaná publikace nabízí plné znění čtyř nejvýznamnějších urbanistických dokumentů a je navíc doplněna úvodním slovem mistra urbanistické teorie - Jiřího Hrůzy.
Nejosudovější chartou byla bezesporu ta, kterou roku 1933 v Athénách podepsali mimojiné i Le Corbusiér nebo Cornelius van Eesteren. Je zajímavé srovnávat obsah charty s jejím dopadem na urbanistickou strukturu našich měst. Především rozvolněná zástavba a monofunkční zóny jsou dnes zděděnými gordickými uzly, které budeme muset v následujících letech rozplést.
Neblahé dopady způsobené aplikací myšlenek vyslovených v Athénské chartě se snažily změnit urbanistické dokumenty vydávané po mrazivém procitnutí společnosti na prefabrikovaných sídlištích.
Obsah Torremolinské charty (1983) a Aalborské charty (1994) zavádí pojmy regionálního plánování a především udržitelného rozvoje. Udržitelný rozvoj je cílem evropského územního plánování a je to určitě dobře.
Velmi důležitou chartou je Nová Athénská charta (1998). Měla by být aktualizována vždy po 4 letech. Její obsah je na rozdíl od původní Athénské charty méně dogmatický a spíše vyjadřuje společenská přání, než plánovací postupy. Z jejího obsahu je rovněž možné vyčíst trendy a priority při rozvoji Evropské unie.
Kniha je v podstatě urbanistický fast-food. Snad ho před zasedáním v urbanistických soutěžích pozře většina porotců (hlavně závislých). V publikaci se nachází i obrazová příloha, bohužel nepředstavuje současné kvalitní urbanistické příklady, nýbrž zprofanované neaplikovatelné utopické pecky. Současnost je reprezentována Léonem Krierem a americkým "novým urbanismem". Vzhledem k datu vydání Nové Athénské charty - březen 1998 - bych ocenil více současných příkladů. Výsledný dojem z publikace je proto poněkud ochuzený.

Vložil: Jan Kratochvíl, 21.07.05
Návštěvnost: 16486 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.