Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Česká architektura v německém Brně picture Česká architektura v německém Brně

Autor: Rostislav Koryčánek
Nakladatelství: ERA vydavatelství
Edice: Souvislosti
Rok vydání: 2003
ISBN: 80-86517-31-4
Formát: 165 x 240 mm, 248 stran
Jazyk: česky
Běžná cena: 490 Kč
Naše cena: 392 Kč (bez 10 % DPH: 356.36 Kč)
  15.62 € (bez 10 % DPH: 14.20 €)

Kniha nejnadějnějšího brněnského teoretika architektury vznikla na základě jedné z jeho diplomových prací. Zaobírá se doposud opomíjeným obdobím v dějinách brněnské architektury. Ještě dříve než se funkcionalistických opratí chopili Fuchs, Wiesner, Víšek, Kroha nebo Kranz museli jejich předchůdci proklestit cestu české národní architektuře do urbánního prostoru města Brna.
První část knihy detailně přibližuje stavební počiny české menšiny. V tehdejší německé atmosféře Brna, které se mělo stát baštou českých úřadů a institucí, se architektuře mladého českého státu jen těžko dařilo. Autor velmi pečlivě a zajímavě poodkrývá poměry v tehdejší společnosti. Bohatým doprovodným grafickým materiálem ilustruje stěžejní architektonická díla poválečného Brna. Architekti Kumpošt, Syřiště, Laml a další postupně odklonili novou archi- tekturu z koleje zatuchlého eklekticismu a snažili se do ní promítat české vlastenecké prvky odrážející náladu a ambice mladého státu. Jejich snažení vyústilo ve zlaté období v dějinách architektuře Brna - vrcholná 30. funkcionalistická léta.
Osobně pokládám za nejpřínosnější část knihy závěrečné resumé. Rostislav Koryčánek velmi cíleně poukazuje na zásadní úkol tvůrců nové české architektury, kteří postupně pronikali z periferie do centra města - do srdce metropole. Především úvaha nad postavením městského centra v kontextu evropského urbanismu je zásadní a měla by se do kamene tesat...

Vložil: Jan Kratochvíl, 18.09.07
Návštěvnost: 18536 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.