Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
29+3 picture 29+3

Autor: Adam Gebrian
Rok vydání: 2005
ISBN: 80-239-4498-3
Formát: 204 x 289 mm, 100 stran
Jazyk: česky
Vydáno:vlastním nákladem
Běžná cena: 150 Kč

Je jakýkoli informativní text o čemkoliv automaticky public relation? Existují dvě výjimky: strohé sdělení a kritická recenze. Produkt, o němž chci dnes psát, je na české prostředí tak potřebný a vzácný, že budu muset občas tyto dvě kategorie zachovávající si nadhled opustit. Mohlo by se zdát, že jsme s Honzou Kratochvílem napsali dvakrát totéž o té samé věci. Není však tomu tak. Má recenze vychází z první verze knihy (v edici deseti kusů), kterou k nám do školy přinesla Monika Mitášová před více jak rokem. Výsledek, který si dnes můžete koupit doznal určitých změn a narostl o další texty, takže by se kniha měla dnes jmenovat 29+1+1+1. V architektuře možná platí, že první myšlenka bývá často ta nejlepší. V oboru publikování je většinou každé nové kritické přepracování většinou přínosem. Pravidlo platí i v tomto případě. Přibyl text Název architektonické kanceláře, který vyšel i samostatně v časopise Architekt č.03/2005, kde k mojí radosti zmínil i naši maličkost. Přidal nové postřehy ze tří dalších přednášek světových osobností - Sanford Kwinter (Bruce Mau by mohl vyprávět), Francois Roche (stačí zalistovat novinovým papírem v Architektovi č.04 a 05/2005) a Vassal (zůstává pro mě záhadou i výzvou). Ve stostránkové knížce s tak nabitým obsahem není pochopitelně místo na hlubší odhalení tvorby jednotlivých architektů. O jejich teoretickém pozadí si každý musí hledat informace na vlastní pěst. Knihy má za úkol vás nastartovat.
Autorovi se daří v roli vtipného glosátora s neuvěřitelně širokým rozhledem. Přednášek velkých architektů většina z nás zažila spousty. Málokdo však dokáže pocity z nich bez úhony reprodukovat dalším, natož napsat o tom text na hony vzdálený nudnému převyprávění děje.
Svět architektů, který se Adam rozhodl komentovat, se řítí neuvěřitelnou rychlostí kupředu. Souhrn pod názvem Reference OMA by se hodil spíš na internet k ustavičnému doplňování o nové skutečnosti, neboť OMA neustále plodí nové hvězdy a sledovat profesní život těch starých je taky práce na plný úvazek.
Myšlenku pojednat klasický formát A4 naležato prosazuje Alejandro Zaera-Polo - děkan Berlage a šéf FOA. Za největší úspěch této snahy bych považoval překroucení formátu u recenze jeho jokohamského terminálu v konzervativním britském Architectural Review. Jelikož se většina recenzovaných přednášek odehrávala na půdě Berlage a uváděl je právě Alejandro, dalo by se mnohé pochopit.
Knížka je k dostání na těchto místech: Ing.arch. Ondřej Busta (FA TU, Liberec), Ing.arch. Karel Havliš (FA VUT, Brno), snad už ve Fraktálech na Betlémském náměstí nebo přímo u Adama.
Naposledy listuji sešitem a zastavím se hned na první straně. Proč v tak škaredém městě jako je Rotterdam přednáší skoro s železnou pravidelností každý týden někdo z význačných jmen? My naopak máme krásné město, ale zajímavou přednášku jen dvakrát do roka. It's fair trade.
Petr Šmídek, 15.06.2005

Adam Gebrian měl to štěstí, že studoval a pobýval delší čas v Holandsku, zemi architektuře zaslíbené. Během svého studia na Berlage Institute shlédl několik přednášek významných světových osobností. Své prožitky shrnul do brožovaného sborníku 29+3, neboli 29 přednášek + 3 texty. Kniha je tak jakousi brankou do světa velké architektury.
Jazyk knihy je dosti živelný a evokuje bezprostřední pocity z přednášek. Nechybí hovorová slova, překlepy, pravopisné chyby - vskutku máte pocit že se účastníte přednášky a ve chvatu vstřebáváte nejdůležitější informace. Tu a tam autor nasadí typografickou šlehu a zvýrazní to podstatné. Kniha je svěží.
Texty o přednáškách mají kolísavou kvalitu. Některé jsou skvělé, pravděpodobně pod vlivem vynikajících přednášejících, některé jsou slabé jako čaj a jsou spíše dopočtu. Pozitivních momentů je však v knize převaha. Například hned první přednáška Petera Eisenmana nebo ta od Florise Alkemadeho jsou velmi zábavné a ukazují, že architektura nemusí být tak příšerná nuda a přísnost jak se většinou prezentuje posluchačům v České republice. Po přečtení knihy mám pocit, že architektura je pěkná naditá chutná bageta, kterou se vyplatí slupnout až do konce.
Zatímco prvních 29 záznamů z přednášek je skvělé čtení, k závěrečným třem textům mám výhrady. Infantilní pohádka o domě v Amsterdamu by se dala vstřebat, další dva texty jsou však jen jakýmsi rejstříkem. První je seznamem architektů, kteří pracovali v továrně OMA a druhý seznamem názvů kanceláří. Člověk by si z tohoto čtení mohl myslet, že důležitější je značka nebo obal, než samotný obsah. Nicméně přednášky jsou skvělé. Závidím všem, kteří si měli možnost zaAAovat nebo zaBerlageovat.
Jan Kratochvíl


Vložil: Petr Šmídek, 15.06.05
Návštěvnost: 13676 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Dostupnost nikola 23.01.11 12:32
dostupnost Štěpán Matějka 23.01.11 23:08
bezproblemu karel kriz 24.01.11 11:22
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.