Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Zdeněk Fránek: Stavby / Buildings picture Zdeněk Fránek: Stavby / Buildings

Nakladatelství: Fránek architects
Rok vydání: 2007
ISBN: 970-80-239-9354-7
Formát: 22,7x27 cm, 144 stran, celobarevná, měkká vazba
Jazyk: česky, anglicky
Naše cena: 490 Kč (bez 10 % DPH: 445.45 Kč)
  19.60 € (bez 10 % DPH: 17.82 €)

Architekt Zdeněk Fránek patřil velmi dlouho mezi ty autory, kteří jsou i přes nesporné kvality svých návrhů neprávem přehlíženi. Teprve od roku 2005 si jej začínají všímat odborná architektonická periodika a získává řadu ocenění (mezi prvními i cenu archiwebu). Nyní je Zdeněk Fránek především pro mladší a nejmladší generaci architektů a studentů jednim z nejuznávanějších českých tvůrců.
Knihu Stavby / Buildings lze asi nejlépe chápat jako katalog k připravované Fránkově výstavě. Představuje většinou jeho známé stavby. Devadesátá léta, kdy byl Fránek silně olivněn organickou architekturou Imre Makovcze, jsou v knize zastoupena dostavbou zámku ve Velkých Opatovicích a rodinným domem v Hodoníně. Přelom tisíciletí pro architekta znamená šestiletou existenční krizi a přestávku v projektování, po která následuje druhé tvůrčí období, logicky znamenající i zcela zřetelný názorový posun. Tělocvična ZŠ v Jaroměřicích, betonový rodinný dům v Praze brněnská vila pod Chocholou a samozřejmě asi nejznámější dva domy pod brněnským Červeným kopcem, jsou již svou formou střídmější. Knihu uzavírá bytový dům Eucon v Praze-Žižkově a několik méně známých soutěžních či jiných nerealizovaných projektů.
Projekty a realizace jsou představeny formou obvyklou pro české architektonické časopisy - kvalitními fotografiemi, základními výkresy a autorskou zprávou. Ohlasy a recenze jednotlivých domů tvoří samostatnou část knihy, obohacenou i o několik autorových skic. Velkým přínosem knihy jsou rozhovory s investory jednotlivých domů či dodavatelem Janem Matouškem (u dostavby zámku ve Velkých Opatovic a Jaroměřické tělocvičny). Rozhovory připravil Jiří Horský (který je zároveň editorem knihy) a poskytují pro čtenáře zcela nový pohled na jednotlivá díla, mnohdy až velmi intimní.
Zdeněk Fránek v krátkém úvodu vyjádřil přání, aby za něj v publikaci promlouvaly především jeho stavby. Možná i díky tomu chybí obvyklý úvodní text, který by autora blíže charakterizoval. O pozadí architektovy tvorby však čtenáři rozhodně nepřijdou, neboť autor se sám důvěrně představí v rozhovoru, který je převzat z časopisu Ad architektura z podzimu 2005. Z dnešního pohledu se již na několika místech rozhovor zdá být poněkud neaktuální, nicméně stále nabízí nesmírně zajímavou a důvěrnou zpověď autora o jeho inspiračních zdrojích, názorech na současnou architekturu a způsobu jeho práce.
Publikace je velmi povedeným představením dosavadní práce Zdeňka Fránka. Díky shrnutí toho, co o jeho tvorbě bylo dosud publikováno do jedné knihy a obohacení o vyjádření investorů a dodavatelů, je publikace bezesporu zajímavá i pro ty, kteří Fránkovo dílo znají. Rozhodně patří do kategorie knih, které neskončí po prvním prolistování nadobro v knihovně.
Martin Rosa


Vložil: Martin Rosa, 09.06.07
Návštěvnost: 38924 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.