Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
industriál_paměť_východiska picture industriál_paměť_východiska

Autor: Tomáš Šenberger, Benjamin Fragner, Eva Dvořáková
Nakladatelství: Nakladatelství TITANIC
Rok vydání: 2007
Grafická úprava: Miroslav Kloss
ISBN: 978-80-86652-33-7
Formát: 30 x 22,5 cm, 256 stran, vazba V8
Jazyk: česky, anglicky
Fotografie:Pavel Frič
Běžná cena: 798 Kč
Naše cena: 650 Kč (bez 10 % DPH: 590.91 Kč)
  25.90 € (bez 10 % DPH: 23.54 €)

Velká popularizační publikace si klade za cíl seznámit širokou laickou veřejnost s velmi aktuálním tématem průmyslového dědictví a novými trendy v jeho chápání. Kniha však není pouhým historickým přehledem architektury a typologie industriálních staveb v návaznosti na odpovídající technologie jednotlivých průmyslových odvětví, nebo nostalgickým pohledem na to, co zbylo z průmyslové éry v naší paměti. Název - od osmdesátých let s nadsázkou používané pojmenování - industriál naznačuje, že ohrožená nebo už zanikající technická monstra a jejich bizarní atmosféra se stávají i novým východiskem, od stavebních konverzí po alternativní uměleckou inspiraci.
Barevné fotografie Pavla Friče zachycují autentický stav některých průmyslových objektů a areálů v České republice v rozmezí let 2003 až 2006. Jednotlivé kapitoly s lapidárními názvy Pece - Těžní věže - Mlýny - Voda a energie - Voda a město - Cukr, líh, olej, maso - Haly - Etážovky - Pivo představují formou obrazových a textových medailonků charakteristické industriální ukázky, doplněné v úvodu každé kapitoly užitečnými historickými souvislostmi a archivními fotografiemi na sociální téma. Vstupní esej PhDr. Benjamina Fragnera nabízí kromě přehledu dějin industrializace také nástin vývoje názorů na záchranu mizejících hodnot průmyslového dědictví a současně nastoluje řadu znepokojivých otázek naší postindustriální současnosti.
Kniha těží z mnohaletého bádání památkářů, teoretiků a historiků architektury z okruhu Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT v Praze a bude provázet po celý rok 2007 oslavy 300. výročí ČVUT včetně prestižního mezinárodního bienále a konference Industriální stopy v září 2007.


Autoři:
Ing. arch. Eva Dvořáková (1949)
Od roku 1974 působí v oblasti památkové péče, v Národním památkovém ústavu vede agendu technických památek, věnuje se výzkumu industriálních a technických areálů a objektů.

PhDr. Benjamin Fragner (1945)
Řídí Výzkumné centrum průmyslového dědictví při ČVUT, je kurátorem, organizátorem a spoluautorem řady odborných akcí a výstav. Zabývá se dějinami techniky a teorií architektury a urbanismu.

Prof. Ing. arch. Tomáš Šenberger (1950)
Jako tvůrčí architekt projektuje, účastní se architektonických soutěží a výstav, jako pedagog přednáší na Fakultě stavební ČVUT (průmyslové stavby, architektonická tvorba), ve VCPD mj. řeší problematiku rehabilitace a transformace industriální architektury.

Všichni tři autoři patří k iniciátorům Sekce ochrany průmyslového dědictví Národního technického muzea v Praze (1987) i k zakladatelům VCPD. Popularizují problematiku a nové trendy v chápání průmyslové architektury u odborné i laické veřejnosti: organizují mezinárodní bienále "Industriální stopy", přednášejí, účastní se odborných akcí a výstav, samostatně i společně publikují (mj. Industriální skanzen Čechy a Morava, Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Industriální cesty českým středozápadem, Industriální stopy - architektura konverzí, Pražský industriál).

Pavel Frič (1955)
Fotograf. Podílel se na řadě publikací nakladatelství Titanic (mj. 20. století české architektury, Czech Republic - Images of Czech Architecture, Obrazy z dějin české architektury, Muzea a galerie v České republice, Národní kulturní památky a památky České republiky zapsané na seznam UNESCO).

Výzkumné centrum průmyslového dědictví (VCPD) při ČVUT (2002)
Koordinuje a metodicky podporuje mezioborovou spolupráci odborníků a institucí, zabývajících se historií, architekturou, urbanistickými souvislostmi, vývojem technologií, stavebně technickými kritérii a ekologickými i ekonomickými hledisky výzkumu, záchrany a nového funkčního využití technických památek a průmyslových staveb a industriálních areálů. Provádí výzkum a soustřeďuje databáze objektů průmyslového dědictví České republiky v kontextu světového vývoje.
http://vcpd.cvut.cz

 
 
 
 
 
 
 
 
300 Kč

Vložil: Jan Kratochvíl, 26.01.07
Návštěvnost: 29947 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.