Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Future Systems picture Future Systems

Autor: Jana Tichá, Jan Kaplický
Nakladatelství: Zlatý řez
Rok vydání: 2002
ISBN: 80-901562-6-6
Formát: 220 x 165 mm, 208 stran
Jazyk: česky
Běžná cena: 440 Kč

Monografie ateliéru nejslavnějšího velvyslance české architektury ve světě nezklamala. Přináší přehled nejvýznamnějších projektů z dílny architektů Kaplického a Levete. Nechybí utopické solitérní vize obřích vesmírných korábů usazených v prostředí evropských měst, ani výborné realizace méně exhibicionistických rodinných domů.
Architektura Jana Kaplického a jeho týmu vzbuzuje ve světě diskuse a polemiky. Pražský rodák opustil na konci 60. let Československo a zatímco domácí architektura byla systematicky vyhlazována železobetonovými prefabrikáty, na britských ostrovech se začínal rodit nejbarvitější příběh české architektury druhé poloviny 20. století. Kaplický postupně prošel ateliéry pionýrů high-techu - Piana & Rogerse, Fostera - aby nakonec založil vlastní studio. Jeho nonkonformní vize budoucí architektury pramení v živé přírodě, své stavební postupy odvodil z výroby letadel a lodí.
Podobně jako Zaha Hadid, nemají ani Future Systems vzhledem ke svému vyhraněnému pojetí tvorby na své pažbě mnoho zářezů. Snad nejslavnější stavbou je tiskové středisko vznášející se nad tribunou londýnského Lord's Cricket Clubu. Vyleštěná posvařovaná hliníková skořepina působí dojmem obřího oblázku nebo kapky. Jistá nevraživost k ortogonálním formám nabývá obrovské síly zejména v drobnějších pracích Kaplického - designu nábytku, nádobí, dopravních prostředků apod.
Zatímco obsah architektury nebo výrobků zůstává nezměněn, futuristická forma je po- souvá do zajímavé roviny. Jistým oživením formálních hrátek jsou ekologické vize podpořené přesvědčivými návrhy, avšak jedinečné stavby by si jistě vyžádaly jedinečné náklady. Rovněž jistá nekomunikativnost kolosálních staveb vůči okolí je spíše na škodu. I tak ale zůstává architekt Kaplický největším reprezentantem české architektonické tradice v současném globálním světě.

Pozn. Poté, co mi bylo Petrem Šmídkem sděleno, že jeho projekt nedokázalo pruské architektonické myšlení ocenit a zařadit jej na program zatím posledního benátského Bienále, zůstávají Jan Kaplický společně s Davidem Kopeckým jedinými Čechy, kteří přispěli svou vizí do tématu Next.

 
 
 
 

Vložil: Jan Kratochvíl, 23.01.06
Návštěvnost: 27435 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.