Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kalendář Šumná a bezbranná 2007 picture Kalendář Šumná a bezbranná 2007

Autor: David Vávra, Michael Míček, Radovan Lipus
Nakladatelství: Občanské sdružení Šumná města
Rok vydání: 2006
Jazyk: česky
Běžná cena: 480 Kč

Kalendář ŠUMNÁ A BEZBRANNÁ vznikl před pěti lety na základě spolupráce s architektem Davidem Vávrou a režisérem Radovanem Lipusem a navazuje na televizní cyklus Šumná města. Jeho cílem je upozornit na ohrožené a chátrající architektonické památky a objekty moderní architektury převážně 20. století, naučit se je vnímat, snažit se jim pomoci a podnítit zájem případných sponzorů na jejich záchranu.

Autorem textů a básní je architekt David Vávra a režisér Radovan Lipus, panoramatické černobílé fotografie jsou od mladého ostravského fotografa Michaela Míčka, design kalendáře vytvořil Pavel Štastný. Kmotrem kalendáře Šumná a bezbranná 2007 je významný historik architektury pan Jiří T. Kotalík, vydává Občanské sdružení Šumná města ve spolupráci s firmou Happy Materials.
Od podzimu bude ČT 1 vysílat reprízu seriálu Šumná města a na závěr roku 2006 se bude zařazeno 10 nových dílů seriálu, které se točí v tomto roce a které jsou i v novém kalendáři.


Šumná města jsou fenoménem a zavedenou jistotou. Kultivovaným a nápaditým způsobem nám přibližují naše architektonické dědictví, prohlubují naše poznání a akcentují význam moderní architektury v širším kontextu našeho životního prostředí. Často přitom objevují zapomenuté či zcela neznámé hodnoty objektů 19. a 20. století. Tato specifická skupina staveb tvoří fakticky nejpočetnější vrstvu našeho památkového fondu, a aniž si to vlastně uvědomujeme, dominantním způsobem formuje tvář našich měst. Zároveň však představuje i rizikový soubor, který je potenciálně ohrožen nezájmem, zanedbáváním údržby, ztrátou využití a postupným chátráním, vedoucím často až k zániku a milosrdné demolici.
Důvodem tohoto ohrožení je v první řadě neznalost a neinformovanost, protože v povědomí většiny obyvatel nejsou tyto objekty pro svoji relativní „mladost“ vůbec chápány jako památky. Právě proto si Občanské sdružení Šumná města vetklo do vínku záslužné úsilí přispívat k rehabilitaci a záchraně některých objektů, které byly v rámci seriálu prezentovány a jejichž stav je, mírně řečeno, alarmující. Výsledkem jeho úsilí je i pozoruhodný kalendář, který máte před sebou. Připomíná některé moderní stavby, které jsou důležitým mezníkem vývoje architektury, autentickým svědectvím doby svého vzniku i nedílnou součástí obrazu místa, v rámci kterého vznikly. Tyto stavby aktuálně potřebují náš zájem a naši péči.

Vložil: Martin Rosa, 10.11.06
Návštěvnost: 8778 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.