Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Šumná města I. picture Šumná města I.

Autor: David Vávra, Radovan Lipus
Nakladatelství: Petrov
Rok vydání: 2002
ISBN: 80-7227-125-3
Formát: 19x10,5cm, 440 stran, paperback
Jazyk: česky
Web: www.sumnamesta.cz
Běžná cena: 385 Kč

Zatímco při sledování seriálu Deset století architektury se většina televizních diváků nudila, v případě Šumných měst nám Vávra s Lipusem nedali šanci. Vrhnuti do pestrého víru staveb kymácejících se na vlnách kvalitativní amplitudy jsme masírování jednou peckou za druhou. Autoři seriálu vykonali v porevoluční diskusi o architektuře podstatnou část kulturní osvěty a učinili tak s šarmem a grácií.
Knižní podoba Šumných měst, ač by se to mohlo podle formátu zdát, není čistokrevným průvodcem po v seriálu představených stavbách. Je scénářem seriálu. Fotografie z natáčení v nás vyvolávají vzpomínky na shlédnuté díly a opětovně pobaví.
Bonusem oproti televizní podobě jsou mapky měst s vyznačenými stavbami a medailónky architektů. Autoři měli snadnou pozici, poněvadž do oblasti modernistické architektury na "české periferii" dosud nikdo výrazně nevkročil. Je dobře, že po jejich průchodu zůstala znamenitá stopa, kterou si navíc můžeme do inkriminovaných míst vzít s sebou.
Jediným negativním dojmem z publikace je pro mne její cena. Poměr cena / výkon není předností knižního šumění, nicméně autoři nezapomněli ani na internetovou prezentaci, která jistě potěší fanoušky seriálu.
O významu konání pánů Lipuse a Vávry svědčí i udělení Ceny Architekta pro tento rok.

Hlavním tématem mimořádně úspěšného dokumentárního seriálu dvojice Lipus – Vávra je oblast v naší televizní kultuře spíše opomíjená  moderní architektura. Autorům se podařilo najít natolik strhující a svižný pohled a způsob interpretace, že k televizním obrazovkám přitáhli i diváky, kteří podobné pořady nesledují. Knižní podoba nebude pouze převodem scénářů, ale využívá všech možností tištěného média. Proto v knize najdete také mapky vybraných českých, moravských a slezských měst, dobové i aktuální fotografie, zasvěcené komentáře místních historiků umění a medailony jednotlivých architektů. Publikace chce být podrobným a přitom zábavným průvodcem českou moderní architekturou.
Města v knize zastoupená: Ostrava, Opava, Olomouc, Krnov, Nový Jičín, Prostějov, Hradec Králové, Orlice, Náchod, Zlín, Pardubice, Kolín, Jablonec nad Nisou, Liberec a Nymburk.

 
 
 
 

Vložil: Jan Kratochvíl, 20.07.05
Návštěvnost: 28138 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.