Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nové rodinné domy IV picture Nové rodinné domy IV

Autor: Martin Mašek, Hana Kopecká, Andrea Bacová
Nakladatelství: Vydavateľstvo Eurostav spol. s r. o.
Rok vydání: 2004
ISBN: 1336-488X
Formát: 230x320, 86 stran (9 realizací), 190 Sk
Jazyk: slovensky
Běžná cena: 190 Kč

Výstavba rodinných domů na Slovensku trpí stejnými neduhy jako v Čechách. Masivní ataka katalogových domů na "salámových" parcelách válcuje obsahově zajímavější a architektonicky kvalitnější díla architektů. Jedním z mála prostředků, jak osvítit budoucí stavebníky, je i katalog, který vydává bratislavský Archpress a dočkal se již čtvrtého pokračování. Katalog je souborem 9 rodinných domů navržených konkrétními architekty pro konkrétní klienty doplněný o zajímavou předmluvu a především záznam rozhovoru mezi redaktory a architekty, jehož úkolem by mělo být poodhalení zákulisí tristní bytové výstavby. Avšak problém je natolik složitý, že se mu to nedaří. Bylo by dobré doplnit diskutující o ekonomy, sociology a možná další odborníky, kteří by přinesli komplexní pohled na věc.
Domy jsou dokumentovány jak fotografiemi, tak výkresovou dokumentací a jsou doplněny recenzí. U domů chybí údaj o nákladech, což je pro zájemce o stavbu rodinného domu zpravidla nejdůležitější hodnota.
Z představených 9 domů bych chtěl vyzdvihnout tři: dům Minimal, vlastní bydlení architektů-manželů Hantabalovcov, exkluzivní Vilu nad Dunajom od Juraja Polyáka a Dom pod Lesom od Juraja Molnára a Lubomíra Peráčka. Z mého pohledu nepoužívají ustálených klišé, ale více svou formou odráží stavební program, se kterým vesměs souzní a exhibují na správných místech.
Manželé Hantabalovci navrhli pro sebe a své děti na komplikované parcele v bratislavském Prievoze minimální dům. Tvoří jej dva kvádry - přízemní omítnutý obsahuje společenskou část, horní dřevem obložený vyplňují ložnice obyvatel domu. Malá trojúhelníková parcela je obehnána zdí a působí nesmírně intimně. Malou plochu tak vyvažuje velké soukromí. Právě práce s pozemkem je ukázková. Dům Minimal poukazuje na největší slabinu katalogových domů, a to nespoutanost domu s místem.
Vila nad Dunajem je ukázkou exkluzivní vily horních deseti tisíc. Není však křečovitá, nýbrž solidně poctivá. Jasné formy, nádherná parcela, kvalitní materiály, božský detail, nákladná vzdušnost interiéru pro člověka, který si ji může dovolit. Architekt Polyák dokázal nabídnout řešení, které neukazuje zlato na povrchu, ale skrývá ho uvnitř stavby. Vila je dobrým návodem pro movité investory, kteří si mohou dovolit vše a očekávají kultivovanou podobu svého bydlení. Bílé ponožky v mokasínách se už nenosí…
Na Domě pod lesem obdivuji prostorovou skladbu hmot a vnitřních prostor. Shluk prizmatických kvádrů do sexy kompozice působí velmi dobře, díky tomu se pravděpodobně dostal i na obálku katalogu. Namísto přísného minimalistického solitéru je dům rozevlátý a obsahuje intimní prostory pozitivně ovlivňující pobytovou pohodu v domě nebo na terasách. Svými náklady pravděpodobně za Vilou nad Dunajem nezaostává. Krásná architektura bude vždy dražší než unifikované řešení.
Kniha je jednou z možností, kterými se může stavebník odpojit od bezproblémového matrixu a zjistit, co je pravda, v tomto případě spíše - co je krása.

Představené domy:
Nickov dom - Ján Uher, Gabriela Fukatschová, Marek Varga
Rodinný dom Minimal - Juraj Hantabal, Michaela Hantabalová
Moderná rekonštrukcia moderného domu - Róbert Weidlich
Rodinný dom na rázcestí - Peter Gál
Dom 123 - Miloš Pivko, Katarína Pivková
Dom H na žilinskom Boriku - Andrea Klenovičová, Roman Klenovič
Vila nad Dunajom - Juraj Polyák
Dom pod lesom - Juraj Molnár, Ľubomír Peráček
Dom pre hudobníka na rohu ulice - Štefan Zahatňanský

 
 
 
 

Vložil: Jan Kratochvíl, 15.01.05
Návštěvnost: 25495 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.