Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
domy 01 picture domy 01

Nakladatelství: J. H. & ARCHYS
Rok vydání: 2002
Formát: 275x215, 105 stran
Jazyk: česky
Běžná cena: 150 Kč

Časopis Architekt na svých stránkách pravidelně každý měsíc informuje o zajímavých realizacích v České republice. Během posledních dvou let představil mimojiné i 20 realizací rodinných domů a vil, které můžete souborně najít v tomto katalogu. Kniha je koncipována jako příručka pro stavebníka rodinného domu a bylo již na čase, aby ji některé vydavatelství vydalo. Po boku nejrůznějších knižních edic typu "urob si sám" tak konečně vychází publikace, která by měla stát v řadě těchto knih na prvním místě.
Již v úvodním slově apelují Jiří Horský a Karel Doležel na svědomí budoucích stavebníků, kteří nesou zodpovědnost za utváření životního prostředí v naší republice a kteří svým konáním nepřímo ovlivňují řadu dalších skutečností.
Vybrané realizace jsou až na 2 příklady velmi kvalitními reprezentanty obytného stavebního druhu. Čtenáři je stavba přiblížena průvodním slovem architekta, nádhernými fotografiemi a nechybí ani výkresová dokumentace. Grafická úprava je střídmá a vytříbená.
V katalogu sice nenaleznete tipy, jak si vyrobit ze smetáku a staré skříně květinový stoleček nebo která travní sekačka je momentálně nejlepší, zato nakouknete pod pokličku nízkoenergetických a úsporných domů. Pravděpodobně pod vlivem procitnutí z ekologické horečky 90. let jsou tato témata prezentována monochromaticky a nezbývá než konstatovat, že domy prezentované jako nositelé ekologicko-etických idejí se ani zdaleka nevyrovnají 20 rodinným domům na předcházejících stránkách.
Josef Smola v posledním příspěvku v katalogu napřimuje právní stránku procesů spoje- ných s vlastní realizací rodinného domu. Aktuální stavebně-právní situace v naší zemi bohužel stavebníky dovádí k nepříčetnosti, což nahrává architektům, kteří je mohou většinou úskalí bezpečně provést. Pokud ovšem překousnou řadu regulací a omezení, které jim jejich "kolegové" nachystali v územních a regulačních plánech.
Vydání katalogu kvituji s povděkem a jsem rád, že se jeho cenu podařilo alespoň opticky snížit na úroveň "konkurenčních" periodik. Konečně lze v českých hájích slyšet něco jiného než pláč a nářek nad nevkusem klientů. Snad architekti a kritická veřejnost pochopí, že investory musíme osvítit a ne jim nadávat. Celkem dobré motto pro ArchiWeb, nemyslíte?

Vložil: Jan Kratochvíl, 05.10.03
Návštěvnost: 8838 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.