Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Česká architektura 2002-2003 picture Česká architektura 2002-2003

Autor: Jaroslav Wertig
Nakladatelství: PROSTOR
Rok vydání: 2004
ISBN: 80-903257-1-8
Formát: 230x305, 191 stran (30 realizací)
Jazyk: česky, anglicky
Běžná cena: 600 Kč

Vlajkovou lodí obecně prospěšné společnosti Prostor je ročenka architektury. Záměr vydávat ročenku obsahující třicet nejkvalitnějších stavebních počinů v české architektuře za poslední rok stojí na pevných a osvědčených základech. Dagmar Vernerová z pozice ředitelky o.p.s. Prostor osloví každý rok jednoho činného českého architekta, jehož úkolem je vybrat z dostupných ukázek třicítku reprezentativních staveb.
O tom, že snažení Prostoru je správné a úspěšné, svědčí enormní ohlas laické veřejnosti. Myšlenka vybrat to nejlepší, zabalit to do krásného obalu a nakonec to náležitě zmedializovat je základní formulí marketingu. Dagmar Vernerová ji ovládá skvěle. Ročenka mizí ještě horká z pultů knihkupců, náklad rok od roku stoupá a renomé Prostoru zlátne. V hektické a informačně přebujelé současnosti čtenáře nezajímají marginální informace z tak složitého obo- ru jakým architektura je. V podobě ročenky z Prostoru se mu dostává do rukou prostředek, jak se snadno dozvědět, co se v naší zemi za poslední rok postavilo zajímavého. Architekti, sta- vební firmy a dodavatelé mají díky zařazení do knihy výbornou referenci a všichni jsou šťastní.
Prozatím posledním a v historii nejmladším editorem aktuální ročenky je Jaroslav Wertig (*1969) původem z Chebu. Kromě subjektivního výběru staveb smí editor napsat úvodní slovo a také zařadit mezi třicítku vyvolených jednu vlastní realizaci. Zatímco laici většinou úvod přeskakují a noří se do barevného světa krásných fotografií, pro architektonickou veřejnost znamená úvod vítané zpestření před listováním notoricky známými stavbami, které se již většinou objevily na stránkách časopisů. Jakoby si toho byli oba dva poslední editoři ročenky vědomi - v jejich úvodech se objevuje tlak na teoretické postižení české architektury. Michal Kohout loni třídil představené stavby podle stylů nebo proudů do tabulky, kdy některé stavby přiřazoval do více kategorií a demonstroval tím formální nespoutanost současných tvůrců. Jaroslav Wertig přiznává, že podobného roztřídění není s aktuálním vzorkem staveb schopen. Pravděpodobně slabý architektonický ročník 2003? Klíčem pro selekci 30 staveb se stal Wertigovi "pevný a jasný postoj tvůrce". Toto obecné konstatování již není hlouběji rozvinuto. Chybí editorův komentář k jednotlivým stavbám, což je ovšem pro ročenku z Prostoru typické. Právě osobní subjektivní pohled a vyzdvihnutí významných stránek staveb by ročence jistě prospělo. V současné podobě jsou fotografie realizací doplněny jen o suché autorské zprávy. Jaká to škoda ve srovnání s výroky porot každoročních soutěžních architektonických přehlídek. Jaká to škoda po přečtení trefného Wertigova úvodu. Zatímco Karel Brückner pozadí své volby odkrývá, Wertig svou technologii výběru skrývá.
Oproti loňské nebo předloňské ročence je v té letošní zastoupeno mnohem více kontroverzních staveb. Snad na podporu svého tvrzení, že "rekonstrukce je v našem prostředí rovnocenným prostorem pro kreativitu jako novostavba", zařadil mezi 30 klenotů dvě "bižu" - Rekon- strukci rezidence velvyslance ČR v Tunisu a Rekonstrukci budovy Velvyslanectví ČR v Alžíru, o jejichž přínosu do české architektonické diskuse můžeme vést úspěšné polemiky. Podobně smíšené pocity vyvolává rodinný dům ve Stříbrné Skalici, na jehož slabiny velmi pěkně a přesně poukázal Karel Doležel ve své recenzi v časopisu Architekt. Proč tento paskvil zabral místo tak výborným realizacím, jakými jsou rodinný dům v Praze-Velké Chuchli od Markéty Cajthamlové nebo rodinný dům ve Žďárkách od Archteamu? Hlubší představení těchto dvou naprosto polárně odlišných realizací by jistě čtenářům přineslo více užitku a nabídlo srovnání mezi současnou ekonomicky "patricijskou" a "plebejskou" vrstvou investorů. Žďárky dokázaly (podobně jako Vážany nebo Hronov), že kvalitní architekturu je možné realizovat i s nízkým rozpočtem.
Společně s dalšími zaváháními při výběru vyznívá loňský rok skutečně jako podprůměr- ný. Paradoxně většina staveb, jejichž drobné fotografie doprovázejí texty před a za "30 vyvolenými", se měla objevit na jejich místě. Ale abych Jaroslavu Wertigovi příliš nekřivdil a neupíral mu právo na vyjádření vlastního názoru, musím jej pochválit za odhalení mladých a perspektivních tvůrců - Jiřího Poláčka, Václava Škardy, Pavla Rydlo, Petra Mutiny, Simony Kučírkové a Jakuba Fišera. Snad jim publikace v letošní ročence přinese podobný úspěch jako brněnským ATX architektům, jejichž kvality předloni objevila Markéta Cajthamlová. Namístě je rovněž připomenutí významného českého úspěchu, o který se postaral tým Martina Roubíka se svým čestným uznáním v soutěži na návrh Velkého egyptského muzea.
Prostorová ročenka je doplněna o obsáhlý a pečlivě uspořádaný archiv akcí, přednášek, vydaných knih, výsledků soutěží a všeho důležitého, co se v oblasti architektury za poslední rok v České republice událo. I to z ní činí skvělý studijní materiál, který po letech přiblíží naši současnost generacím budoucím.

 
 
 
 
 
 
 
 

Vložil: Jan Kratochvíl, 21.05.08
Návštěvnost: 26246 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.