Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Česká architektura 2001-2002 picture Česká architektura 2001-2002

Autor: Michal Kohout
Nakladatelství: PROSTOR
Rok vydání: 2003
Formát: 230x305, 189 stran (35 realizací)
Jazyk: česky

V tradici vydávání architektonických ročenek pokračuje občanské sdružení Prostor. Letošní ročenka nevybočuje z trendu nastoleného v minulých letech. Zájemce v publikaci opět nalezne 35 ukázek domácí tvorby + úvod editora. Tím byl v letošním případě pražský architekt Michal Kohout, který svým textem navázal na teoretičtější notu prvního editora - brněnského Petra Pelčáka. Svým textem se obrací především na laickou veřejnost, což kvituji s povděkem. Zklamáním je však pro mne snaha rozškatulkovat představené stavby do směrů podle výtvarných ambicí autorů. Naprosto minimální časový odstup a velká míra subjektivního vnímání posouvá celou záležitost do roviny polemické. Každopádně však třídící tabulka poukazuje na současnou formální nejednoznačnost v architektuře, kdy je lepší hovořit spíše o individuálním stylu autorů než o širokých architektonických směrech.
S napětím sleduji, kdy česká architektura dosáhne "bodu naplnění" limitu 35 úžasných staveb. Bohužel musím konstatovat, že oproti minulé ročence je v té letošní větší zastoupení sporných staveb, o jejichž architektonickém přínosu lze úspěšně pochybovat. Opět převládají domy pro bydlení, což jistě reflektuje situaci na českém trhu. Velkou zásluhou ročenky je obje- vování mladých neznámých autorů, jejichž stavby reprezentují cestu hledání a ujasňování si svébytného architektonického názoru. Ročenka rovněž nabízí "alternativní úsporné ukázky" jako jakousi protiváhu nákladným a honosným realizacím. Vzniká tak jisté atmosférické napětí, které do ročenky prosáklo z naší společnosti. Této problematiky se dotýkají i odbornější články v závěru knihy.

 
 
 
 
 
 

Vložil: Jan Kratochvíl, 19.07.06
Návštěvnost: 24646 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.