Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Historky před spaním picture Historky před spaním

Autor: Friedrich Achleitner
Nakladatelství: Archa
Rok vydání: 2017
ISBN: 978-80-87545-53-9
Formát: 12x18 cm, 164 stran, brožovaná
Jazyk: česky
Běžná cena: 249 Kč
Naše cena: 240 Kč (bez 10 % DPH: 218.18 Kč)
  9.56 € (bez 10 % DPH: 8.69 €)
Skladem: 1 ks (standartní doba expedice do 5 dnů)

Talent analytika, přesného pozorovatele a avantgardního umělce se promítá i do miniatur, které Friedrich Achleitner začal psát paralelně k průvodci po vídeňské architektuře 20. století na počátku nového tisíciletí: einschlafgeschichten (historky před spaním), und oder oder und (a nebo nebo a), der springende punkt [oč tu běží], wiener linien [vídeňské linky] a wortgesindl [slovní xindl]. Už motto historek před spaním odráží sebereflexi autora jako pozorovatele a pojetí textu jako konstruktu. Přesahy mezi profesí architekta a rolí autora se promítají do roviny tematické, výrazové i strukturální. Motiv architektury v krajině, velkoměstě či interiéru je spojen s úvahami o vztahu mezi stavbou a jejím pojmenováním či s reflexí funkčnosti architektury. Mimochodem, oblíbeným stylem architekta Achleitnera je funkcionalismus. Celá řada miniatur sebeironicky reflektuje proces psaní. Nahrazení neochvějné autorské instance pozicí pozorovatele, konstruktéra či montéra umožňuje hru s jazykem, ale i s čtenářkami a čtenáři a jejich ustálenými představami o podobě uměleckého textu. Literární jazyk se mění ve stavebnici, kdy základním stavebním prvkem není metafora, ale slovo. Pravidla hry pak vycházejí z jednotlivých jazykových rovin: fonetické, fonologické, morfologické, syntaktické, sémantické či kompoziční. Tyto různé úrovně se většinou prolínají a torpédují rovinu metaforickou, tedy v tradičním pojetí beletrie rovinu literární, rovinu přeneseného významu. Všechny historky spojuje radost ze hry, minimálně v oblasti recepce, a kritika ustálených postupů a nejen literárních klišé z pozice špílmachra, tedy architekta textu. Protože autor nebere sám sebe ani text vážně, jsou průvodním jevem jeho hrátek s jazykem komické efekty. Dobře se bavte.

Jednoho jarního dne r. 1959 opouštěli akční umělci, mezi nimi i Friedrich Achleitner, vídeňský PORRhaus za doprovodu policie. Šokované obecenstvo nemělo pochopení pro radikální kritiku ustálených uměleckých postupů, jež zahrnovala rozsekání klavíru přímo na scéně. Tehdy nikdo z diváků netušil, že se právě stal svědkem legendárního kabaretu Vídeňské skupiny. Toto uskupení avantgardistů se pomocí jazykového experimentu, například s dialektem, snažilo vyprovokovat publikum k reakci, společným rysem textů je hra s jazykem a překvapivá pointa. Friedrich Achleitner (ročník 1930) ovšem brzy opustil stylizaci do rozlíceného mladého muže a rozhodl se pro subtilnější formy destrukce jazyka, které začal spojovat i s konstruktivistickými postupy. To souvisí s jeho profesí. Vystudoval totiž architekturu ve Vídni a dvacet pět let ji vyučoval na Akademii výtvarných umění, respektive na Univerzitě užitého umění, kde do r. 1988 vedl katedru dějin a teorie architektury. Je autorem fenomenálního třídílného průvodce moderní rakouskou architekturou Österreichische Architektur im 20. Jahrhundert. Zájem o formu či tvar se promítl i do jeho literárního díla. Hrdinou a zároveň formátem textu quadratroman (1988) je čtverec, v němž se na každé stránce jinak reflektují principy psaní románu: koncepce postavy, pojetí autora, kompoziční postupy, stylistické obraty, řečnické figury, hledání první věty… Podobná témata, spojená principem jazykové hry, se objevují i v miniaturách z počátku nového tisíciletí, z nichž pocházejí texty v této knize.

Vložil: Jan Kratochvíl, 30.11.18
Návštěvnost: 203 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.