Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Brno - Architektura 1990-2005 picture Brno - Architektura 1990-2005
Průvodce po současné brněnské architektuře

Autor: Renata Vrabelová
Nakladatelství: Galerie architektury Brno
Rok vydání: 2004
ISBN: 80-239-3932-7
Formát: 150x150 mm, 236 stran
Jazyk: česky, anglicky
Běžná cena: 430 Kč

Knižní průvodce současnou brněnskou architekturou je produkt, který na trhu chyběl. Obsahuje 1 citát Albertiho, 1 úvod vydavatelky, 2 "pohledy zvenčí", 1 městskou statistiku, 7 map, 99 zástupců brněnské porevoluční architektury, 1 chronologický rejstřík, 1 jmenný rejstřík, 6 reklam a 1 obsah. Obecně je úkolem každého průvodce představit zajímavé stavby a zájemci o návštěvu poskytnout kontaktní údaje. Další informace o městě, architektech apod. lze vnímat jako bonus, který bude povětšinou kvitován s povděkem.
"Brno není Praha a Praha není Paříž". Tuto památnou větu architekta Jiřího Fixela si uchovávám v paměti a aplikuji na veškeré architektonické dění ve zmíněných městech. Týká se to i architektonických průvodců. Dle mého názoru je 99 brněnských staveb respektive areálů představených v průvodci pro zájemce o moderní architekturu zcela dostačující počet. Jejich výběr usiloval o vytipování cíle "zajímavého výletu připravovaného pro přátele po současnosti města se slavnou architektonickou minulostí". O slavné architektonické minulosti však není v průvodci ani zbla informací. Přiblížení historického podhoubí současné brněnské architektury, brněnského architektonického školství nebo odkazů na předcházející publikace o brněnské architektuře chybí. Namísto dvou mělkých zamyšlení nad současnou brněnskou architekturou od přespolních autorů bych uvítal alespoň jeden konfrontační hlas z hlubiny města. Tento hlas mohl patřit kupříkladu Karlu Doleželovi, který je sice uveden mezi autory textů, v knize ho ale nenajdeme. Směrodatnou částí průvodce tak zůstává portfolio 99 staveb.
První zběžné prolistování průvodcem navodí ve čtenáři pocit černobílé brněnské nudy. Černobílé fotografie ubírají mnoha realizacím na jejich výtvarné síle a v dnešní době bych od podobné publikace očekával barevné zpracování. Myslím, že právě dojem z fotografie domu rozhoduje o případné návštěvě architekturymilného poutníka. U staveb chybí údaj o možnosti případně návštěvy či její časové specifikace.
Poněvadž má průvodce být i "přínosem k odborné diskusi", neodpustím si několik nepříjemných poznámek. V Brně se v porevoluční architektuře neobjevuje "světové eso" vyjma Evy Jiřičné, jejíž lávka je spíše designérskou záležitostí. Drtivá většina staveb v průvodci je dílem místních architektů. Z tohoto pohledu představuje Brno uzavřený mikrosvět tvůrců a názorů na architekturu. Jako memento lze vnímat, že brněnskou nejlepší stavbu všech dob navrhl ředitel Bauhausu. Nebylo by na čase pustit do akvária alespoň jeden exotičtější druh?
V katalogu brněnského spolku Obecní dům z roku 1997 si předseda Petr Pelčák stěžu- je na malý počet realizací členů v rodném městě. Z představených 99 staveb poslední patnáctiletky jich rovných 50 pochází z monitorů Obecního domu. V tomto směru je zajímavé připomenout i nesrozumitelnou dataci celého průvodce, který ač vydán v roce 2004, představuje i stavby z roku 2005. Těchto staveb je 5 (3x Hrůša-Pelčák a 2x D.R.N.H.). Odvahu zařadit do průvodce stavby, jejichž kvalita nemohla být dosud zažita, obdivuji, avšak vkrádá se mi na mysl pocit, že realizace konkrétních ateliérů jsou automaticky vydávány za kvalitní a prostor pro jejich reflexi není vítaný.
Za největší přínos průvodce, chápaný z pohledu lokálního, považuji skutečnost, že na brněnské scéně definitivně etabloval architekta Zdeňka Fránka, jehož organický funkcionalismus oživuje ortodoxně ortogonální brněnské architektury.
Vydání průvodce zacelilo proluku v knihovně publikací o brněnské moderní architektuře. Představuje subjektivně vybrané portfolio staveb, které nespojuje kvalita, nýbrž místo a doba vzniku. Skutečný význam knihy docení architektoničtí turisté, kteří kromě meziválečné archi- tektury světového významu nyní mohou v Brně objevit další architektonickou vrstvu.

 
 
 
 

Vložil: Jan Kratochvíl, 19.07.06
Návštěvnost: 31122 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.