Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura - volba nebo osud picture Architektura - volba nebo osud

Autor: Léon Krier
Nakladatelství: Academia
Rok vydání: 2001
ISBN: 80-200-0012-7
Formát: 16,5x23,5 cm, 190 stran, vázaná
Jazyk: česky
Naše cena: 350 Kč (bez 10 % DPH: 318.18 Kč)
  14.00 € (bez 10 % DPH: 12.73 €)

Moje první setkání s Léonem Krierem bylo prostřednictvím knihy "Architektura - volba nebo osud" a první dojem byl lehce šokující: Nejdříve mě trochu zarazila na knize (aniž bych zatím cokoli četl) grafická úprava autorových kreseb. O jejich názornosti nemůže být pochyb. Často jsou však prezentovány na jakoby starodávných "polorozpadlých, ohořelých a potrhaných" svitcích papíru, které jsou podkresleny pod jinak přesvědčivé kresby. Touha autora po "starobylé neučesanosti" je však velmi zřetelná i z textů a vlastně dýchá z celé knihy.
V zásadě mohu říct, že v odkazu Léona Kriera lze nalézt mnoho, když už ne inspirace, alespoň témat pro přemýšlení. Je však třeba umět vybírat a číst v jeho kresbách a textech. Vážnou otázkou pro mě zůstává, jak by byla kniha pochopena, kdyby se dostala do rukou laikům. Skici jsou totiž (alespoň tedy doufám) méně prvoplánové, než by se na první pohled mohlo zdát. Obávám se, že nabízející se povrchnost pochopení by vedla k ještě většímu rozmachu staromilství, pitoresknosti a kýčovitosti, už beztak dost prostoupená "prostým" lidem. Ty obrázky v podstatě nejsou špatné, ale jejich podání mi připadá trošku zemité až jadrné. Řada Krierových úvah by si jistě zasloužila širší diskusi v odborné veřejnosti. Některé jeho kresby mi připadají, že vznikly poněkud schematicky a automaticky jakoby pouze domalovával další z obrázků, doplňoval chybějící kolonku v tabulce nebo prostě matematickou posloupností škatulkoval nejrůznější stavební typy. Jistě to nemyslí špatně a možná je mojí chybou, že celkový výraz jeho romanticky pojatých měst na mě působí až příliš klasicistně. Prostě postmoderna jako řemen! Vlastně se ani není co divit, že si tak úžasně padl do noty s konzervativním britským korunním princem Charlesem.
Ale abych nekončil příliš zatrpkle. Kniha Volba nebo osud je jednou z mála knih, která se nezabývá popisem konkrétních staveb a prostorů, ale spíše se snaží analytickým způsobem zpochybnit některé "mylné" představy a dívat se na věci poněkud z jiného úhlu. Zkrátka témat na dlouhé úvahy je tu víc než dost. A vlastně právě tento příspěvek mi umožnil seznámit se s architektem, kterého bych dobrovolně asi sotva studoval či se o něj více zajímal, a v tom byl možná pro mne největší přínos tohoto referátu...
Jan Májek


 
270 Kč
 
 
 

Vložil: Jan Kratochvíl, 21.07.10
Návštěvnost: 33290 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
revitalizace Vích 01.12.07 21:53
Krier, Gehl, Hnilička a dalsi Martina 21.06.09 22:46
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.