Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Venkovy: anamnéza, diagnóza, terapie picture Venkovy: anamnéza, diagnóza, terapie

Autor: Bohuslav Blažek
Nakladatelství: ERA vydavatelství
Rok vydání: 2004
ISBN: 80-86517-90-X
Formát: 180 stran, celobarevná, pevná vazba,
Jazyk: česky
Běžná cena: 590 Kč
Naše cena: 500 Kč (bez 10 % DPH: 454.55 Kč)
  20.00 € (bez 10 % DPH: 18.18 €)

Není jen jeden český venkov, dokazují sociální ekolog Bohuslav Blažek a fotografující architekt Kryštof Blažek.
Anamnéza: obrazy venkovské skutečnosti ze tří českých regionů. Diagnóza: skryté souvislosti fenoménu Sudet, co všechno z venkovské každodennosti má povahu recyklace, neznámé stavební principy jihočeského lidového umění. Terapie: manuál komunikačních technik pro řešení problémů venkova.Venkovy nejen pro venkovany
V závěru loňského roku se na pultech knihkupců objevila publikace, jejímž ústředním tématem je český venkov. Napsal ji velký milovník venkova a velmi chytrý člověk - Bohuslav Blažek. Bohužel kniha Venkovy je Blažkovým posledním dílem a nechtěně se stala završením jeho práce a myšlení.
Blažek vycházel při psaní Venkovů z bohaté teoretické platformy. Řada odkazů na jeho kolegy z řad sociologie, ekologie, architektury nebo ekonomiky dává tušit, že tato kniha není mělkým odvarem, nýbrž promyšlenou a pečlivě vystavěnou publikací. Vysoká Blažkova odbornost však není v textu nikterak obtěžující, protože Blažek je mistrem normálnosti a srozumitelnosti. Číst tuto knihu je radost a postupně se samovolně necháte unášet na Blažkových vlnách, po kterých vás provází jako zkušený gondoliér.
Autor vytipoval tři zajímavé oblasti českého venkova, kterými prochází se svým synem - fotografem. Na základě synových fotografií přibližuje konkrétní fenomény zkoumaného místa, občas odbíhá do širšího kontextu, aby utkal logickou síť vztahů a ozřejmil příběh popisované věci. Ukazuje čtenářům, že za každým detailem je dlouhá historická cesta a že se v něm odráží myšlení obyvatel vesnice. Jeho oblíbeným tématem jsou všemožné recyklace, počínaje systémy pro zachytávání dešťové vody a výrobou strašáků případně plašících udělátek na ptáky konče. Zájem o krajinu a její podobu se zdá být u Blažka až patriotským a je z něho cítit velké zaujetí pro věc.
Prvním regionem, do kterého se synem vstoupil a rozhodl se jej zmapovat, je Českokamenicko v pohraničních Sudetech. Na jeho příkladě vypráví příběh o kořenech, uživatelích místa a o jejich střídání. Odkaz původních obyvatel místa byl nově příchozími zavržen. Řada chyb a omylů pramenících z historické nezkušenosti, bezcenná velikášská nacionalistická gesta a upadání krajiny jsou asi nejvýraznějšími motivy první části knihy.
Druhým regionem v zájmu Blažkových je středočeský Chopos. Vznikl spojením obcí Chotýšany a Postupice do mikroregionu, který přistupuje k mnoha věcem společně. V tomto regionu si Blažek všímá chování chatařů z nedaleké Prahy, jistému "poměšťování" venkova a hodně příkladů na fotografiích se zabývá již zmiňovanou recyklací. V závěru této části si Blažek neodpustí kritiku výstavby nových rodinných domů, které si s vesnicí nerozumí a poškozují její původní ráz.
V posledním putování se dostaneme na jih Čech do okolí Soběslavských blat. Dle mého názoru nejpoetičtější část knihy se věnuje asi nejzachovalejší oblasti českého venkova. Blažek se zde věnuje tématům kolektivizace a přístupu lidí k půdě. Proces scelování pozemků, vzniku družstev a devastace bývalých hodnot pro lepší zítřky napáchal v tomto regionu škody, které se ale dnes již zdárně napravují a pohled na jihočeský venkov je vesměs příjemný.
Poněvadž kniha Venkovy není jen popisem a ozřejmováním stavu současného českého venkova, ale obsahuje i část nazvanou příznačně "Terapie", jsou v závěru přiblíženy možné přístupy k obnově vesnice. Na konci knihy je také popsána řada příkladů motivačních her, jejichž úkolem je zapojit do řešení problémů širokou veřejnost a vyvolat společnou diskusi sousedů nad budoucností jejich obce.
Blažkova kniha je důkazem jeho lásky k venkovu, je jeho vyznáním. Není určena výhradně vesničanům, starostům nebo chatařům. Poučení v ní najde každý občan naší země. Je příručkou jak zacházet s vesnicí, jak na ni pohlížet a jak přistupovat k léčení jejich neduhů. Sděluje techniku "problémového vnímání" skutečnosti a činí tak přirozenou formou využívající mnoha krásných fotografií a čtivého textu. Blažek ukázal, že téma venkova je stále živé a zajímavé.

Vložil: Jan Kratochvíl, 15.02.07
Návštěvnost: 16737 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.