Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Města a bohatství národů picture Města a bohatství národů

Autor: Jane Jacobs
Nakladatelství: MOX NOX
Rok vydání: 2013
ISBN: 978-80-905064-2-8
Formát: 268 stran, brožovaná vazba
Jazyk: česky
Běžná cena: 399 Kč
Naše cena: 360 Kč (bez 10 % DPH: 327.28 Kč)
  14.40 € (bez 10 % DPH: 13.09 €)
Skladem: 5 ks (standartní doba expedice do 5 dnů)

Čím to, že jedna země roste, jiná stagnuje a některá dokonce upadá? Jak jsou tyto jevy provázány? A jakou roli v tom všem hrají města? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v knize Města a bohatství národů, která zkoumá souvislosti mezi fungováním měst a ekonomikami celých států.  Na základě mnoha svých pozorování a studia četných příkladů z historie i současnosti přichází autorka s myšlenkou, že hlavními hybateli ekonomického rozvoje či úpadku na poli světového hospodářství jsou města a nikoli národní státy. Jacobs tak navazuje na dřívější téma měst a jejich rozvoje, kterému se věnovala ve své slavné prvotině s názvem Smrt a život amerických velkoměst, a provázanosti ekonomického a urbánního vývoje o kterém pojednává její následující kniha Ekonomie měst. V knize Města a bohatství národů se na celou problematiku dívá ještě z většího odstupu a v širších globálních souvislostech.  Tato kniha představuje pro ekonomii totéž, co znamená autorčino nejznámější dílo Smrt a život amerických velkoměst pro moderní rozvoj měst.

V knize Města a bohatství národů vyzdvihuje Jane Jacobs vzájemně propletené vztahy a aktivity, které formují město, a označuje je za motor ekonomiky a rozvoje. Všímá si, jak jedna činnost generuje činnost jinou, což následně vede k růstu města až ke vzniku komplexních městských regionů. Jako nejdůležitější pro ekonomický růst autorka identifikuje zavádění výroby zboží, které bylo doposud dováženo, a ukazuje, jak invence, inovace a někdy dokonce i improvizace mohou vést k novému růstu. Jak Jane Jacobs uvedla v rozhovoru na sklonku svého života, právě vysvětlení těchto mechanizmů považovala za největší přínos své práce. V  současné době jsou její myšlenky opět mimořádně aktuální.


Americko-kanadská autorka Jane Jacobs (*1916 - †2006) se v polovině 30. let přistěhovala do New Yorku a okamžitě si jej zamilovala, zejména čtvrť Greenwich Village, která nepodléhala pravidelnému uličnímu rastru typického pro zbytek města. Její kritické názory a občanský aktivismus vyústil v napsání knihy ,,Smrt a život amerických velkoměst" (1961; česky 1975), která ji proslavila. Jane Jacobs touto svojí knihou doslova převrátila naruby přístup k modernímu územnímu plánování. Tématu se pak věnovala i nadále. Ve svém pozorování měst a v nich žijících komunit nachází vztahy a závislosti, které odhaluje ve svých knihách. Kromě zmiňovaného bestselleru Smrt a život amerických velkoměst patří mezi nejuznávanější tituly právě Ekonomie měst (1969; česky 2012) a Města a bohatství národů (1984; česky 2012). Přestože nebyla vzděláním ani urbanista ani ekonom, jsou její postřehy a teorie dodnes přijímány odbornou veřejností, díky jejímu spisovatelskému umění vyprávět jsou však přístupné i široké veřejnosti. Na její počest uděluje od roku 2007 Rockefellerova nadace těm, kdo významně přispěli k přemýšlení o městském rozvoji, Zlatou medaili Jane Jacobs.  Její knihy by neměly chybět v  knihovně žádného architekta či urbanisty.

400 Kč
 
360 Kč
 
450 Kč
 
 

Vložil: Milan Domkář, 19.01.13
Návštěvnost: 46526 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.