Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Věž Ester

Autor: Huť architektury Martin Rajniš | Martin Rajniš, Tomáš Kosnar, Zbyněk Šrůtek
Adresa: Gdalyahu Alon St 14, Jeruzalém, Izrael | mapa
Projekt: 8.3.2017 Realizace: 16.10.2017 - 9.11.2017
Výška: 15 m

foto: Ivan Němec
Jeruzalém je pro mě magický město. A tak, když se na mně na jaře 2017 obrátil kamarád a šéf Českého centra v Tel Avivu Lukáš Přibyl s tím, že s paní Francoise Cafri z magistrátu města Jeruzalém objevili možnost postavit v centru Jeruzaléma věž - a že by to byl důstojný způsob, jak oslavit blížící se výročí 100 let od založení Československa a 70 let od založení státu Izrael - ani vteřinu jsem neváhal.
Hned jsme se s kolegy z Hutě ponořili do práce a dostali nápad - věž se bude podobat kaktusu. Proč? Když kaktus rozkvete věncem květů, je to ve svý houževnatosti a ježatosti dojemně krásná rostlina a mně to připadalo symbolický - tahle kombinace něhy a odhodlanosti je podobná charakteru lidí, který jsem v Izraeli potkal. A navíc: Jak se říká Izraelcům, který se narodili v nehostinný krajině a dokážou poušť měnit na rozkvetlou zahradu? Sabra. Kaktus! Takže stavíme sabru, abychom oslavili lidi, co měli sílu, odvahu, tvrdost, ale zároveň i lásku a něhu ke svý zemi.
Věž má nahoře plošinku, kde se, jako květy kaktusu, oddělují jednotlivý plátky pláště a dovolujou návštěvníkům kochat se nádherným okolím. Velmi jsme si taky dali záležet na tom, abychom její parametry přizpůsobili pohádkovýmu prostředí Hansen House a jeho zahradě -  aby „nepřekřikovala“ a byla příjemným a uznalým společníkem stovky let starejm olivám v zahradě i domům v bezprostředním okolí areálu.
Aby byl projekt co nejlíp realizovatelný, vyrobili jsme v Čechách jednotlivý segmenty tak, aby se daly umístit do dvou kontejnerů, poslat přes moře a v prostorách zahrady Hansen Housu složit do kýženýho tvaru.
Nejbáječnější na celý věci je pocit, že náš kaktus bude nová česká stopa na území jedný z kolébek světový civilizace! Tahle rozsahem nevelká stavba se tak stane nositelem hlubokýho symbolickýho poslání.
Martin Rajniš
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 22.01.18
Návštěvnost: 3272 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
i v dálce Ivana 25.01.18 09:11
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.