Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Návštěvnické centrum přírodní rezervace Škocjanski Zatok
Naravni rezervat Škocjanski zatok

Autor: Ravnikar Potokar arhitekturni biro | Robert Potokar
Spoluautor: Janez Brežnik, Urša Komac, Špela Kuhar, Ajdin Bajrović, Mateja Šetina
Adresa: Sermin 50, Koper, Slovinsko | mapa
Web: www.skocjanski-zatok.org
Investor: DOPPS – BirdLife Slovenia
Náklady: 2 800 000 Euro Projekt: 2006-10
Realizace: 2014-16 Soutěž: 2005
Užitná plocha: 1765 m² Zastavěná plocha: 810 m²
Plocha pozemku: 120000 m²

Škocjanski Zatok je největší brakická mokřadní přírodní rezervace ve Slovinsku. Jde o ostrovní krajinu mezi kopcem Sermin, železnicí, dálničním přivaděčem a městem Koper. Nově postavené objekty citlivě respektují prostředí a zároveň umožňují bližší poznání přírody a nabízí zajímavé architektonické zážitky.

Základní popis
Přírodní rezervace je funkčně rozdělena na dvě oblasti s celkem čtrnácti objekty. Větší území rozkládající se podél urbanizované části Koperu tvoří brakické mokřady. Přístup návštěvníků do této oblasti je omezen na krátkou vymezenou stezku. Z nově postavených observatoří lze sledovat ptáky hnízdící na ostrůvcích mezi slanými kalužemi a bažinami. Druhá části přírodní oblasti nese název Bertoki - Bonifika a tvoří ji sladkovodní bažina s loukami a rozlehlými vodními plochami s rákosem. Jedná se o hlavní část rezervace, kde se nachází vstupní parkoviště, návštěvnické centrum, okružní naučná stezka, stáje a ptačí pozorovatelna.Koncept - kontext a strategie
Vznik Škocjanski zatok je úzce spjatý s rozvojem města Koper, kdy byly vybudovány první slané pánve a bazény pro odpařování mořské vody s přívody mořské vody pro výrobu soli. Síť hrází a vodních kanálů je v členění přírodní rezervace dodnes stále patrná. Poté, co byla oblast pro výrobu soli opuštěna, začala drasticky chřadnout a město Koper ji využívalo pro svoz odpadu. Přesto se podařilo udržet překvapivě pestrou flóru a faunu. Nedávná revitalizace krajiny a nově postavené objekty mají za cíl přiblížit rezervaci širší veřejnosti. Stavby byly navrženy v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje (splňují ekologická, ekonomická i sociálně-kulturní kritéria). Dřevěné objekty představují pomocnou infrastrukturu pro výukové stezky v přírodní krajinné rezervaci. Také po architektonické stránce se snaží co nejvíce uchovat identitu místa. Hlavní myšlenkou bylo ponechat viditelné nosné prvky dřevěné konstrukce. Vnější svislé prvky (sloupy) vynáší nejen fasádu, ale celou stavbu a tvoří tak jako analogii ptačího hnízda z rákosí.

Konstrukce - materiály a struktura
Nosné konstrukce jsou převážně z trvale udržitelný zdrojů a recyklovatelných materiálů. Objekty jsou vybaveny pokročilými nízkoenergetickými a vysoce účinnými systémy. Dřevo bylo vybráno jako hlavní materiál nejen pro své technické vlastnosti, ale také kvůli příjemnému vzhledu, komfortu a symbolickému propojení se svým okolím. Dřevo je využito pro konstrukční prvky, na fasádách, obložení interiéru a řadu dalších architektonických prvků jako schody, nábytek, venkovní mobiliář vyřešení do nejmenšího detailu. Vizuální změny neošetřeného dřeva v průběhu času lze považovat za kvalitu a neoddělitelnou součást jedinečného přírodního prostředí. Výsledný objekt je symbiózou konceptu, konstrukce, materiálu, barev i textur umístěného v přírodní krajině.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 25.01.18
Návštěvnost: 1751 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.