Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
26 domů na ostrově Borneo

Autor: mateo arquitectura
Adresa: Borneokade, Amsterdam, Nizozemí | mapa
Realizace: 1994-2000 Užitná plocha: 7205 m²

Komplex budov v přístavu na konci amsterodamského ostrova Borneo je omýván ze tří stran vodou, působí volně, mlhavě a odlehčeně. Celek tvoří dvě souřadné osy. První z nich je dána přísným systémem rovnoběžných betonových zdí. Z druhé vystupují objemy, které jsou rozmístěny (nikoli mechanicky) nad zdmi. Budovy tvoří velký společný prostor zabírající celý pozemek. Nad nízkou hmotou - přízemním společným prostorem se tyčí věže ložnic a přilehlých místností. Mezerami vzniklými vyvýšením objemů proniká světlo do přízemí. Střecha, důležitý prvek budovy, je zároveň domáckou i abstraktní krajinou. Nad ní se vyvyšují objemy, které skýtají malé venkovské měřítko.
Navzdory opakování prvků není celek výrazem jednoduché skládačky, ale zakládá se na vnitřní jednotě. Konstrukce má svůj počátek ve spojení se sousedním projektem, jako ústřední bod, který se postupně otevírá směrem ke třem kanálům. Řešení nabízí kontrolu i rozmanitost obytných možností na základě přísně strukturovaného stavebního systému.
Povrch zdí tvoří jemná kůže různé tloušťky a propustnosti, tvořená kanadským cedrem opracovaným v autoklávu, na základě technologie námořních konstrukcí. Drobnější části, které by ve dřevě působily příliš hrubě, nahradily malé hliníkové odlitky. Důležité je napětí mezi hmotou dřeva a malými lesklými prvky. Lehké dřevo, všudypřítomné na jižní fasádě, se rozplyne v severní fasádě, která je prakticky celá z cihel. Použití dřeva je ovlivněno mimo jiné i tím, že investor stavby je zároveň majitelem továrny na zpracování tohoto materiálu. Tradiční průčelí novostavby se stává kontrapunktem pestrobarevné řadě rodinných domků od různých architektů na druhé straně kanálu.
Lehkost a tíha, dřevo a cihla (vše se specifickou kompozicí a konstrukcí) tvoří navzájem se doplňující systém - něco jako mandalu - a snaží se vycházet jak z vodního a mlžného prostředí, tak z potřeby zakotvení, stability a ochrany, tak jak se to od obydlí očekává.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 05.01.10
Návštěvnost: 46987 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
joj ten zavádějící nadpis! kachna 07.01.07 17:43
tovyx ahoj Katko 07.01.07 23:51
Ahoj Radku kachna 14.01.07 18:33
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.