Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Paradise for two
Pavilon a dům

Autor: NIO architecten
Adresa: Botshol, Nizozemí
Náklady: 220 000 Euro Projekt: 2003
Realizace: 2005 (pavilon) - 2007 (dům)

tým: Maurice Nio, Arek Seredyn

Trávy a močály Bostholské přírodní rezervace jsou domovem unikátních rostlin (divokých orchidejí, bavlníku, parožnatek, pryžce bahenního, vzácných bahenních rostlin) a ptáků (káňat, motáků, kormoránů, bukačů, kachny chocholaté, lžičáka pestrého). Tato rezervace je schovaná v oáze uprostřed Ranstadu. V ochranném pásmu Bostonské rezervace není povolena žádná nová výstavba a také v přilehlých oblastech De Ronde Venen platí značná omezení na novou výstavu i rekonstrukce stávajících objektů. Proto toho zde hodně zůstalo beze změny. Je uměním vytvořit zde něco nového, co by odpovídalo potřebám a přáním obyvatel a zároveň zůstalo v harmonii s přírodou. (Přímé okolí Bostholu bylo v roce 2000 vyhlášeno přírodní rozvojovou oblastí. Výsledkem je uvolňování zemědělských ploch a rozšiřování ploch mokřin.)

Přesně v místě, kde se prosté pláně rašelin dotýkají nevyzpytatelné krajiny Bostholu, je zahrada, jejíž vnitřní svět je okolí skryt . Stejně suverénně jako sám Bosthol, zahrada odhaluje jenom své zelené okraje. Dvě budovy, zvenčí téměř neviditelné, farma a přístavek, čekají na rekonstrukci…

Cílem rekonstrukce bylo v souladu s duchem zahrady, která byla kultivována téměř až nebesky, ještě více prohloubit neočekávanou atmosféru tohoto místa.
Základem návrhu jsou dvě odlišné zinkové střechy, pod nimiž vznikly různorodé prostory, jež se uvolněně a harmonicky prolínají a propojují.
První část je hotová. Přístavek byl přestaven v pavilon. Zinková střecha byla přes čtvercovou dřevěnou budovu troufale umístěna diagonálně. Krokve se vějířovitě rozevírají, jako by se snažily napodobit vzory nedalekých mokřin Vinkeveense plassen a tmavě zbarvená dřevěná lávka je vyzvednuta nad úroveň terénu, vyvolává tak dojem, že se pavilon téměř vznáší nad zahradou. Vzhled pavilonu je zcela nový. Možná nečekaný, ale zároveň i stejně přirozený a elegantní jako kormorán v Bostholu.
autorská zprávaHolandsko není země, kam byste jeli poznávat kouzla přírody. Na rýpavou otázku, zda-li mají vůbec nějaký les, vám někteří s vážnou tváří odpoví, že stačí, když sednete na vlak a pojedete půl hodinky směrem do středu Holandska, kde je obrovský les. Přírodní rezervace v Bostholu je výjimečnou a opatrovanou částí přírodního bohatství Holandska. Jakýkoliv zásah, novostavba a rekonstrukce opravdu přitahují velkou pozornost a vyžadují nejvytříbenější a nejharmoničtější řešení. Proto architekti (běžně používající nejmodernější materiály měnící barvu, třpytící se na slunci či reagující na teplo) v tomto případě sáhli k osvědčeným přírodním materiálům. Základním stavebním materiálem je dřevo. V tektonice pavilonu nelze přehlednout inspiraci v kráse a jednoduchosti japonské architektury. Ale inspirací byla i surová přirozenost prérijních australských dřevostaveb. Pokročilost, vrozená dekorativnost, ale zároveň jednoduchost a přirozenost detailu japonských dřevostaveb dnes málokdy snese srovnání. I sebemenšímu detailu byla věnována obrovská péče, ilustrována ve stovkách technických výkresů. Řada detailů byla simulována a testována na 3d modelu v počítači. Možná, že právě kvůli této až přehnané péči pavilon částečně ztratil ducha australské surovosti a "neučesanosti" a působí snad až příliš uhlazeným dojmem. Což ovšem nemusí být negativní. Pavilon je reprezentativní kanceláří klienta a když vítáte hosty, neoblečete se jako "křovák".
Arek Seredyn a Murice Nio se pokusili naučit, zdokonalit a překonat know-how těchto mistrů. V knihovně Nio architecten byste našli nejednu knížku o japonské a australské architektuře a jejích mistrech (Shigeru Ban a další.). Teprve až dokonale ovládnete jazyk, můžete začít psát básně. A architekti by měli básně stavět a ne psát.
Radek Brunecký
Autor: Radek Brunecký, 23.12.06
Návštěvnost: 91014 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
nádhera Hynek Rožanský 19.03.07 20:29
Krásná zahrada Pavel Fejt 13.01.09 15:59
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.