Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Modrý dům v Klánovicích

Autor: VYŠEHRAD atelier | Robert Černý, Zdeněk Rychtařík, Jiří Smolík
Adresa: Klánovice, Česká republika
Projekt: 2003 Realizace: 2004-05
Užitná plocha: 283 m² Zastavěná plocha: 154 m²
Plocha pozemku: 725 m² Obestavěný prostor: 1173 m³

Stavební parcela se nachází v severní části Klánovic, příměstské části dnes často vyhledávané pro rodinné bydlení. Na rovinatém pozemku, kde původně stál drobný rekreační objekt, se nachází vzrostlé stromy, které návrh v maximální možné míře zachovává.
Dům je podélnou osou orientován severojižně a zohledňuje nástup na pozemek z východu. Dům provozně rozděluje pozemek na dvě části. Na východní, nástupní straně je veřejný prostor s vazbou na obslužnou komunikaci, kde je umístěno odstavné parkovací stání a vjezd do garáže. K západní fasádě, s většinou okenních otvorů domu, je přičleněna intimní pobytová část zahrady s terasou, orientovaná do zahrad sousedních pozemků.
Dům je do značné míry v půdorysu i hmotě tvarován intuitivně. Hlavní hmota domu je zastřešena pultovou střechou orientovanou v podélné ose půdorysu. Tento tvar střechy stanovuje dynamiku a koncepci vnitřního prostoru. V nejnižší části domu je jednopodlažní převýšený obytný prostor do kterého v úrovni druhého nadzemního podlaží ústí pobytová galerie. V další části domu, v místě zvedající se střechy, je dům již o dvou nadzemních podlažích, kdy v koncové pozici je ložnice s nejvyšší světlou výškou. V přízemí se k hlavní hmotě domu přimyká směrem do ulice přízemní objekt garáže s pultovou střechou ve spádu směrem od domu.
Zázemí domu je umístěno v suterénu, v přízemí je obytný prostor s jídelnou, kuchyní a dále pokoj hosta. V patře jsou dvě ložnice, koupelna, šatna a pracovní kout na galerii.
Konstrukce domu je ze zatepleného keramického zdiva, stropy jsou z pohledového betonu. Otvory jsou zaskleny okny v hliníkových rámech, v některých případech zakončených až v rovině střechy šikmým zasklením. Hlavní hmota je obložena modře lazurovanými palubkami z tepelně upraveného dřeva. Objekt garáže je v současnosti z cembonitových desek, čekajících na vrůst popínavé zeleně.
Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 25.10.06
Návštěvnost: 66377 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
socha Sauer 31.12.06 22:24
To Sauer Daniel John 02.01.07 00:16
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.