Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Casa das Canaos

Autor: Oscar Niemeyer
Adresa: Estrada das Canoas 2310, São Conrado, Brazílie
Projekt: 1951 Realizace: 1953-54

V roce 1953 postavil brazilský architekt Oscar Niemeyer v Canaos, Barra de Tijuca na předměstí Rio de Janeiro překrásný dům pro sebe a svoji rodinu.
Dům stojí na vrcholku hory s výhledem na záliv. Kritici a historici umění ho označují za jeden z nejvýznamnějších příkladů moderní architektury. Po letech pustoty byl dům kompletně zrenovován a brzy bude sloužit Niemeyerově nadaci.
Brazilský architekt, který navrhoval sídlo Mondadori v Segrate nebo koncertní síň v Ravello, propůjčil betonu ve svém návrhu poetiku představující vrchol formální dokonalosti a odhalující silnou organickou jednotu. Jak napsal francouzský kritik Marc Bubois, návrh je opravdovým chvalozpěvem smyslnosti a autentickým dokladem toho, jak tekuté a konkávní formy mohou zjemnit a humanizovat tuhá funkční omezení racionální architektury.
Zakulacené stěny objímají a chrání, ale nerozdělují. Okna rozlehlého obývacího pokoje, který je centrem celého návrhu, rámují bujnou vegetaci kolem domu.
Dům v Canoas má dvě poschodí: spodní část je privátní, zatímco společenský život se odehrává na horním podlaží. Vnitřní bytové zařízení, navržené Niemeyerem a jeho dcerou Anou Marií, dodává domu na pocitu srdečnosti, který je patrný také v originálních zakřivených formách vyskytujících se po celém domě.
Okna ložnice vyčnívají ven, aby mohla nabídnout pohled na subtropickou vegetaci; překvapivá krása přírody obklopující dům, která dokonale zarazí pozorovatele a podmínila také celý konstrukční návrh. Příroda nepůsobí odděleně nebo tak, že by zde byla později uměle dotvořena, ale sama volně vniká do každého koutu v domě, jak například velký kus žuly vrůstající ze zahrady do obývacího pokoje, kde působí jakoby vyrůstal z podlahy.
Vedle bazénu stojí sochy od Neimeyerova přítele Alfredo Ceschiatti, jehož elegantně zakřivená ženská těla se perfektně hodí do kontextu organických betonových forem.
Vztah mezi domem a krajinou se podstatně změní při vstupu do ložnic: zde Niemeyer navrhl místnosti jako útočiště s malými okny odhalujícími jen malou část bujné vegetace rostoucí venku.
Vyduté formy architektonických prvků, téměř všech zhotovených z armovaného betonu, vytvářejí plastickou prostorovost podporovanou harmonickým splynutím vnitřku s vnějškem a zvyšují pocit sounáležitosti s přírodou. Vlnící se střecha podporovaná sloupy také pomáhá zvýraznit tvar domu, zdůrazněný plynulým rytmem prosklené fasády nabízející překrásný výhled na moře.
Niemeyer si přál navrhnout dokonale svobodný dům s jemně vymodelovanými konturami přizpůsobujícími se nepravidelnostem terénu; jen tak mohlo být rostlinám dovoleno prostoupit domem. Jeho dílo bývá nazýváno snivou, fantastickou architekturou tvořenou citem a svobodnými prostory; architekt sám připouští, že objevil zdroj krásy v křivkách přírody.
Všechny složky tvořící dům v Canoas představují triumf sochařského způsobu nazírání na architekturu, ovlivněnou především Le Corbusierem; brazilský architekt dává volnost kreativitě ve všech svých projektech, kde je inspirován křivočarými liniemi obrysu hor své vlasti.
Kritici kladou často důraz na Niemeyerovy konstrukční inovace a velkolepý vizuální účinek jeho děl, ale stejně důležité je připomenout si také hlubokou spiritualitu: zatímco jeho architektura odráží na jedné straně protiklady Brazílie, tak je i schopna komunikovat univerzálním jazykem jakým se v historii dokázalo vyjádřit jen velmi málo dalších architektů.
Zdroj: Floriana De Rosa
Vložil: Petr Šmídek, 25.10.06
Návštěvnost: 55109 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.