Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Čižicích

Autor: Pavla Burešová
Adresa: Čižice, Česká republika
Projekt: 2003 Realizace: 2004-05

Pozemek se nachází na okraji obce, na konci zástavby, tvoří vlastně již přechod mezi obcí a volnou přírodou. Leží východním (resp. jihovýchodním) směrem od centra obce. Svažuje se mírně jižním směrem k rokli, jižním směrem je i atraktivní výhled do vzrostlé zeleně a přes údolí na protisvah .
Návrh hledá adekvátní formu bydlení spojeného s přírodou a okolní krajinou, využívá svažitost, orientaci, velikost i polohu pozemku. Nedílnou součástí celého návrhu je "zapojení exteriéru do interiéru", tzn. důležitou a neoddělitelnou součástí celého objektu i každé jednotlivé místnosti je cílené zapojení pohledově exponovaných výhledů do obytných prostor .
Urbanistické a architektonické řešení stavby odpovídá velikosti pozemku, jeho poloze i topografii. Stavba částečně využívá svažitosti terénu, který na hloubku zástavby klesá cca 1 m, a to především ve výškovém umístění pobytových palub - teras a výstupní kamenné terasy při jižní fasádě objektu. Hmota obytné části domu je záměrně opticky zmenšena atypickým půdorysným řešením, celý objekt tvoří jakousi skulpturu v přírodě. Jednotlivé prostory požadovaných velikostí (investorem požadovaných) jsou "vsazeny" mezi základních 6 nosných příčných stěn, které jsou oproti sobě mírně našikmené a vzájemně vytvářejí různé, podle potřeby různě velké a různě "otevřené" vnitřní prostory. Obytná část domu je orientována převážně směrem jižním k otevřeným výhledům do zeleně. Stavba umožňuje přímou vazbu na zahradu a vyjadřuje bezprostřední kontakt vily s okolní krajinou. Řešení domu i v budoucnu zahrady těží ze stávajícího autentického pocitu volného prostoru , resp. téměř volné krajiny.
Příčné nosné stěny jsou zděny. Mezi tyto masivní, pevné zdi jsou na jižní a severní straně objektu "vloženy" transparentnější, odlehčené, výrazným způsobem prosklené a vzájemně rovnoběžné stěny. Výrazné prosklení v první řadě jižní fasády je nedílnou součástí myšlenky návrhu, relativně velká prosklená plocha v jednotlivých obytných prostorech určitým způsobem "vtahuje část exteriéru do interiéru", tzn. že výraznou součástí každého obytného prostoru v přízemí i podkroví je otevřenost, prosvětlenost a určitá "blízkost" vnější zeleně. Celý objekt se více otevírá směrem na jih, a to jak z důvodu orientace ke světovým stranám, tak z důvodu přirozené topografie terénu a výhledu a v neposlední řadě z důvodu polohy vůči ostatním stavebním objektům v okolí, resp. z důvodů snahy o získání maximálního soukromí, a to jak uvnitř objektu, tak při pobytu na zahradě. Hmotu objektu uzavírá jednoduchá konstrukce krovu, tvořícího šikmou střechu nad podkrovím. Tato konstrukce umožňuje maximální využití vnitřního prostoru objektu, v celém domě nevzniká vůbec žádný nevyužitý prostor. Součástí krajní sekce na západní straně objektu je i garáž.
Vila je řešena v přírodních materiálech včetně úprav okolního terénu. Jsou použity kámen, beton, cihelné, resp. tvárnicové zdivo a dřevo a ocel v přírodních barvách. V doplňkových konstrukcích opět dřevo a kov v přírodních úpravách.

Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 23.10.06
Návštěvnost: 56768 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.