Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Ostravě-Heřmanicích

Autor: ATELIER 38 s.r.o. | Tomáš Bindr, Jan Zelinka
Adresa: Heřmanice, Ostrava, Česká republika
Projekt: 2003 Realizace: 2006
Užitná plocha: 163 m² Zastavěná plocha: 106 m²
Plocha pozemku: 1437 m² Obestavěný prostor: 705 m³

Forma
Stavbu jsme přizpůsobili charakteru okolní zástavby. Samostatně stojící rodinný dům, jednopodlažní nepodsklepený, zastřešený sedlovou střechou a samostatně stojící garáž se střechou plochou.
Garáž je postavena na úroveň sousedních rodinných domů. Vlastní dům je v jedné lince s garáží, postavený v zadní části pozemku. Takto vytvořená linka, podpořena jednotným povrchem okapových chodníků a volných ploch před garáží a mezi garáží a rodinným domem (říční štěrk - japonská zahrada), je hlavní myšlenkou celého konceptu.
Linie má dvě funkce, vytváří dva odlišné přístupy, charaktery. V rovnoběžném směru vytváří komunikaci, naopak v kolmém směru překážku, zeď.
"Zeď" domu a garáže jsme umístili 3 m od severovýchodní hranice pozemku, rovnoběžně s ní. Tímto jsme odclonili pozemek od potencionálního zdroje hluku zahradní restaurace. Podél jihozápadní strany pozemku je stromořadí, které navrhujeme doplnit. Tyto dvě linky definují zahradu, se kterou skrze prosklené plochy a terasy komunikuje vnitřní prostor domu.

Obsah
Rodinný dům funguje jako celek, lze ho však rozdělit na 3 samostatné provozně funkční části. Dvě samostatné garsoniéry v severní části ( mohou však sloužit jako pokoje s vlastním sociálním zázemím ) a mezonetový galerií propojený byt po patrech rozdělený na společenskou a klidovou část. Ve všech prostorách je zajištěno vnímání hloubky dispozice.
I. NP:
Zádveří se šatními skříněmi a schodiště s úložným prostorem rozděluje I. NP na část garsoniéry se sociálním zařízením a na hlavní obytný prostor s kuchyní otevřený do podkroví. K hlavnímu obytnému prostoru náleží potravinová spíž a WC. Obytné prostory jsou prodlouženy do zahrady venkovními terasami.
Podkroví:
Na sever od schodiště je dispozičně shodná garsoniéra se sociálním zařízením jako v I. NP. Na jih od schodiště je šatna, koupelna, ložnice a na galerii umístěná pracovna.
Garáž je jednoprostorová.

Konstrukční a materiálové řešení stavby
Garáž
Je založena na betonových pasech. Je vyzděna z pohledových betonových KB BLOKŮ v barvě přírodní šedé, v budoucnu se počítá s obrostením popínavou zelení. Střecha je ocelovo dřevěná s mírným pultem ze tří stran s atikou.
Garážové vrata a dveře jsou ocelovo dřevěné, nezateplené. Dřevo bude v přírodní světlé lazuře. Podlaha bude z teracové, popřípadě z celoslinuté dlažby. Veškeré klempířské výrobky jsou z titanzinku bez další povrchové úpravy.

Rodinný dům
Je rovněž založen na betonových pasech, dřevěné terasy a ocelový žárově pozinkovaný rošt závětří na betonových patkách. Stěny a strop jsou provedeny ze systému POROTHERM. Střecha je sedlová hambálková dřevěná z interiéru s pohledově přiznanou konstrukcí po dřevěné bednění. Schodiště je železobetonové monolitické.
Obvodové stěny jsou zateplené fasádním polystyrénem, střecha TI panely ISOTEC.
Z vnější strany je dům opláštěn dřevěným obkladem kladeným na svislo v přírodní světlé lazuře. Střešní krytina je z vláknocementových vlnitých desek v šedém odstínu. Veškeré klempířské výrobky jsou z titanzinku bez další povrchové úpravy. Přístřešek nad vstupem je z ocelových žárově pozinkovaných konzol a polykarbonátové desky. Vnější krbový komín je zaizolovaný dvojplášťový z kartáčované nerezi. Sokl je opatřen cementovou omítkou v šedé barvě.
Okna a dveře jsou dřevěná z eurohranolů zasklená čirým izolačním sklem. Zasklení štěrbiny z jihovýchodní strany je bezrámové. Střešní okna jsou dřevěná - VELUX.
Vnitřní stěny a strop budou omítnuty vápenocementovou omítkou, barevnost bude řešena v dalším stupni projektové dokumentace. V koupelnách a WC budou stěny opatřeny keramickým obkladem. Konstrukce střechy bude z interiéru viditelná, bude opatřena lazurou v přírodním odstínu.
Podlaha v I. NP bude dřevěná plovoucí. V podkroví je navržena povlaková nášlapná vrstva. Schodiště bude obloženo dřevem. V zádveří, koupelnách, WC, v potravinové skříni a v úložném prostoru pod schodištěm bude podlaha z keramické dlažby.
Vnitřní dveře včetně zárubní budou dřevěné.


Literatura
 

Stavba
Zdící systém
Wienerberger
Střešní okna
VELUX
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 20.10.06
Návštěvnost: 93221 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
??? slavo novotný 20.10.06 14:10
re:slavo chitektar 20.10.06 15:10
Prechodna spalna ? petlo 19.09.07 10:36
bezramove okno z.izera 01.10.07 14:25
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.