Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Černošicích

Autor: VYŠEHRAD atelier | Zdeněk Rychtařík, Jiří Smolík
Adresa: Černošice, Česká republika
Projekt: 2002 Realizace: 2003-04
Užitná plocha: 246 m² Zastavěná plocha: 162 m²
Plocha pozemku: 1460 m² Obestavěný prostor: 1098 m³

Dům se nachází na severozápadním okraji obce Černošice, přechodovém pásmu mezi zástavbou a volnou krajinou. Jádro obce je tvořeno převážně reprezentativními vilami z meziválečného období, doplněné o novější rodinné domy. Dům je umístěn v severní části rovinatého pozemku, s většinou obytných místností orientovaných jižním směrem do zahrady, ve které je také situován altán, spojený s vlastním domem chodníčkem.

Dům je dvoupodlažní nepodsklepený s hlavním komunikačním prostorem situovaným ve střední části domu. Obývací pokoj s kuchyní a pracovnou zaujímá celé přízemí jižní hmoty. Jeho součástí je přímé jednoramenné schodiště vedoucí na galerii spojenou s otevřeným prostorem přes dvě podlaží. Ložnice dětí a pokoj hosta jsou ve 2.podlaží jižní části. V severní hmotě je situováno veškeré zázemí domu, sociální zařízení a ložnice rodičů, jejíž význam je zdůrazněn objemným plochostřechým arkýřem.

Půdorysná stopa domu vychází ze dvou vzájemně natočených přímek, podle níž jsou orientovány objemy stavby a zpevněné plochy. Obě vzájemně pootočené hmoty spojuje transparentní krček. Jeho patro je tvořeno dřevěným roštem, který rovněž umožňuje částečný vizuální kontakt mezi podlažími. Rozčlenění objemu do dvou hmot principielně odpovídá i materiálové řešení. Jižní hmota je obložena červeně mořenými palubkami bez zkosených hran. Severní část domu má silikátovou omítku s nátěrem.
V celém domě jsou použita hliníková okna v kombinaci s bezrámovým zasklením. Ložnicím v patře je předsazená půdorysně zkosená lodžie provedená v pohledovém betonu. Stejný materiál je použit i pro altán v zahradě.

Literatura

Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 19.10.06
Návštěvnost: 63950 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Super Tom 27.05.07 11:04
NeSuper! Černošickej 03.01.08 16:51
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.