Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům v Jinonicích

Autor: MCA atelier | Miroslav Cikán, Pavla Melková
Adresa: Jinonice, Praha, Česká republika
Náklady: 4 041 000 CZK Projekt: 2004
Realizace: 03/2005 - 11/2005 Užitná plocha: 239 m²
Zastavěná plocha: 85 m² Plocha pozemku: 455 m²
Obestavěný prostor: 802 m³

Dům stojí ve stávající vilové zástavbě z 50. let 20. století. Malý pozemek se starou dvougaráží byl částí původní parcely, na které stojí předválečný RD rodičů investora. Osvícený investor hledal ideální, jednoduché, levné a přitom kvalitní bydlení, které by co nejméně zatížilo životní prostředí. Vzhledem k malé parcele bylo nutné navrhnout objemově úsporný objekt, který by však byl svým vnitřním uspořádáním prostorově velkorysý a navíc reprezentativní. Snažili jsme se zachovat co největší plochu zahrady s původními ovocnými stromy. Zahrada je propojena s terasou ležící nad podzemní částí objektu. Byly stanoveny cíle a priority. Na prvním místě byla variabilita obytného prostoru (nikoli metry čtvereční), ekologické a úsporné topení, konstrukce, která by byla jednoduchá a levná, ale zároveň by splňovala požadavky konstrukční, tepelně-akumulační a izolační. Dále jsme museli rozhodnout, které prvky je třeba provést v konečné kvalitě (okna, kování, sanita, armatury) a které je možné prozatím ponechat ve kvalitě "hrubé stavby" (lazurované fixované hrubé betony, dobře a čistě zpracované "české štuky" bez povrchových úprav). U těchto povrchů se počítá s jejich vylepšením (parkety, mozaiky, obklady, kámen). Vnější povrchy byly vytvořeny podle vlastní technologie, a to hrubou házenou omítkou v původním odstínu šedé směsi s hlavním podílem tříděného ostrého štěrku přímo na zpevněný izolační systém. Jižní uliční fasáda s vysokými parapety je horizontálně strukturována. Oproti tomu severní fasáda je jednoduchá, s jedním úzkým 5,5 m dlouhým pevně zaskleným oknem, které propojuje pracovní plochu kuchyně s centrální zahradou. Boky domu jsou kompozičně členěny jednoduchými vertikálními francouzskými okny otevřenými do sousedních zahrad. Okna umožňují příčné průhledy a čekají na dlouhé jemné textilní závěsy, které budou podtrhovat eleganci a důstojnost prostoru. Obývací pokoj s kuchyní jsou přímo propojeny s velkou plochou terasy. Na té je umístěno pochozí okno s čirým sklem, kterým je opticky spojena s pracovnou v podzemí. Povrch terasy tvoří vakuově impregnované smrkové fošny.
Tvarová jednoduchost a kompaktnost domu umožnily minimální ochlazované plochy povrchu, bez zbytečných tepelných mostů, jejichž řešení je vždy cenově a stavebně náročné. Při návrhu tepelně technických a akumulačních vlastností konstrukce byly brány na zřetel na jedné straně maximální výše těchto parametrů, na straně druhé současné finanční možnosti investora a požadavek na to, aby objekt působil subtilně.
Pro vytápění bylo zvoleno tepelné čerpadlo s doplňkovým bivalentním el. zdrojem. Zdrojem tepla je zemní vrt. Čerpadlo s topným faktorem 4-5,2 zabezpečuje 98 % topného podílu (26 500 kWh/rok), přímý el. topný zdroj slouží na dotápění v zimních špičkách. Varianta "země-voda" má oproti ventilační systému "vzduch-voda" jednak větší účinnost a navíc je tichá. Objekt je vytápěn podlahovým systémem doplněným radiátory. Návratnost investic ve srovnání s plynovým topením je kalkulována na 6-7 let.
Dům umožňuje nadstavbu technologie topení. Odvětrání objektu je vedeno centrální schodišťovou stěnou spolu s vedením instalací. Objekt lze v budoucnu doplnit o rekuperační zdroj tepla z odpadního vzduchu a o systém solárních panelů na střeše objektu. Kdyby se ukázalo, že je objekt třeba chladit, je možné k tomu upravit systém čerpadla.

Literatura
 

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 16.10.06
Návštěvnost: 74332 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
gratulace Daniel John 16.10.06 23:18
rozhodně nezávidím Ricardoo 17.10.06 21:10
zajímavé Drak Drak 24.10.06 16:14
At uz jakkoliv... Martin Stára 20.01.07 01:05
spotřeba MCA 07.03.07 19:34
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.