Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Domek v Přílukách

Autor: David Prudík
Adresa: Příluky, Zlín, Česká republika
Projekt: srpen 1998 Realizace: 2006
Zastavěná plocha: 118 m² Obestavěný prostor: 505 m³

Stávající stav
Domek je umístěn na pozemku v katastrálním území Příluky u Zlína. K pozemku dnes vede nezpevněná komunikace. Pozemek je orientován sever -jih s nástupem ze severu. Je svahován od jihu k severu. Na jižním okraji pozemku je svah příkrý, v místě osazení domu mírně klesá, u příjezdové cesty je mez cca 180 cm vysoká. Celkové maximální převýšení pozemku je asi 6,00 m.

Architektonické řešení
Dům je na pozemku osazen tak, aby oddělil komunikaci před severní fasádou od klidového prostoru zahrady svažující se k domu od jihu. Návrh využívá přirozené orientace a dispozičně umisťuje obytné prostory směrem k jihu. Na severní fasádu ústí tudíž okny kromě užitkových místností pouze pracovna. Dispozice domu procházená v podélném směru je v místě vstupu přetnuta příčnou komunikací pokračující za vstupem přes chodbu a obytný prostor. Tato osa je zvýrazněna za sebou řazenými dveřmi stejného formátu a je ukončena stávající chatkou ve výhledu upravenou na sklep s travnatou, pochůzí střechou. Návrh pracuje s dvěma prostorovými plány odlišenými navenek v konstrukci, materiálu i barevnosti. První plán přísně odděluje obytný prostor od exteriéru (obvodové zdivo základní hmoty domu), druhý naopak usiluje o interpenetraci interiéru a exteriéru (je vyjádřen sendvičovými konstrukcemi opláštěnými překližkovými deskami a před líc domu vybíhajícími římsami). Nad zděnou stavbou domu je navržena pultová střecha skloněná ve shodě s klesáním terénu, takže dešťová voda bude odváděna k severní fasádě kde lze předpokládat její zaústění do dešťové kanalizace bez nebezpečí jejího zdržování v blízkosti domu. S ohledem na finanční možnosti investora a jeho odhodlání stavět alespoň částečně svépomocí bylo hledáno řešení jak ekonomicky tak technologicky úsporné. Dům byl navržen jako jednopodlažní, z běžně užívaných materiálů, v jednoduchém hmotovém řešení a bez náročných technologických detailů.

Konstrukce, materiály
Návrh uvažuje klasické založení na základových pasech; obvodové stěny z pálených cihel Porotherm 40 do výšky 3,00 m, klasicky omítané; základy z prostého betonu, zdivo na MVC; nadezdění štítových zdí a severní stěny z cihel pálených 75 x 150 x 300; dřevěný krov pultové střechy, plechová krytina z vlnitého plechu s pojistnou hydroizolací; tepelná izolace stropu minerálními rohožemi. Sendvičové konstrukce jsou postaveny na základových pasech, nosná konstrukce z dřevěných hranolů, tepelná isolace minerálními rohožemi s přeložením spár, opláštění - interiér - sádrokarton, exteriér - překližkové desky.
Stavba
Zdící systém
Wienerberger
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 17.10.06
Návštěvnost: 76959 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
skromný, ale dobrý 30.12.06 20:09
PS: Sauer 30.12.06 20:19
cena? Radek 25.03.07 12:53
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.