Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nový Český dům

Autor: FAM Architekti | Pavel Nasadil
Adresa: Velký Týnec, Česká republika | mapa
Náklady: 2 900 000 CZK Realizace: 2.12.2003
Zastavěná plocha: 155 m²

Téma: Dům jako archetypální forma v krajině
Rodinný dům se nachází v urbanistické situaci "za humny", na kraji vesnice u města Olomouc. Je prototypem nového vesnického domu pro českou krajinu. Poskytuje tak alternativu cizorodé současné produkci katalogových rodinných domů. Dům má jasný abstraktní obrys, poukazující k naivnímu archetypu. Obnovuje tradici půdorysně podélných vesnických objektů. Ta se během posledních 40 let z vesnického stavění téměř vytratila.
Dům se přizpůsobuje běžným aplikovaným regulativům pro výstavbu rodinných domů. Ty určují sklon a tvar střechy, materiál krytiny a podlažnost objektu.
Z urbanistického hlediska je dům precedentem k "ohrazení" vesnice dalšími domy situovanými podél záhumenní cesty. Cílem je nasměrovat rozvoj vesnice směrem dovnitř, k jejímu zahuštění, a zabránit tak nekontrolovatelné expanzi do krajiny.
Dům má neutrální bílo obvodovou slupku s pravidelným rastrem otvorů. Ty umožní klientovi flexibilně koncipovat interiér. Dle potřeby může prostor rozdělit podlahou, stěnami, jádry, nebo jej může ponechat volný. V tomto případě je vnitřní prostor volným plánem se vsazenými kubusy toalet a koupelen. Ty vymezují jednotlivé prostory. Jediné pevné dveře jsou do těchto místností. Cesta domem se vine z předsíně do otevřené obytné haly s kuchyní a po otevřeném schodišti pokračuje do podkroví (výška pozednice 2m). Cesta končí v tiché uzavřené části s ložnicemi dětí.
Uzavřenost domu ze severní strany vůči volné krajině a chmelnici je vyvážena otevřeností všech obytných místností k jižní zahradě. Jižní stěna funguje jako akumulační a poměry otvorů vůči plné ploše jsou přizpůsobeny tak, aby se úzký dům v létě nepřehříval.
Vztah k Olomouci potvrzuje dům nízkým panoramatickým oknem na západ, jehož výška je přizpůsobena sedícímu člověku. Odtud se medituje, pozoruje západ slunce, město a klášter Svatý Kopeček.
Konstrukčně je objekt navržen pro stavbu svépomocí. Světlé rozpětí obvodových stěn 4,5 metru umožňuje realizaci vlastními silami, s malými a lehkými stavebními dílci. Malé rozpětí nevyžaduje příčné zavětrování krovu. Nejsou zde táhla. Prostor je otevřen do bílé špičky.
Otevřenost prostoru vyhovuje rodině klienta, která doposud obývala malý panelákový byt.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 23.07.09
Návštěvnost: 63595 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.