Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Gateshead Millenium Bridge

Autor: Wilkinson Eyre Architects
Adresa: Gateshead, Velká Británie
Web: www.gateshead.gov.uk/Leisure%20and%20Culture/b ...
Investor: Gateshead Metropolitan Borough Council
Realizace: 2001

Gateshead Millenium Bridge je součástí projektu obnovy nábřeží řeky Tyne ve městech Newcastle upon Tyne and Wear a Gateshead. Most tvoří jednu ze spojnic těchto dvou měst. Jedná se o pěší a cyklistickou lávku, která se vyklání ze své běžné polohy díky dvěma obřím kloubům, aby pod ní mohly proplouvat lodě. Celý proces vyklopení, který trvá čtyři a půl minuty a pohání jej osm motorů, nespotřebuje více elektřiny než za 3.60 libry. Při každém vyklopení se most sám vyčistí, protože se všechny odpadky sesunou do speciálních košů umístěných v podlaze.
Millenium Bridge připomíná tvarem oko, které hledí směrem k moři. Konstrukce, skládající se ze dvou oblouků, působí lehce a elegantně a nenarušuje ráz nábřeží, přestože obsahuje tolik oceli, že by se z něj dalo vyrobit 64 doubledeckerů nebo 16 tanků. Celková váha je přes 850 tun a výška v normální poloze je 50 m nad úrovní řeky. Celý most byl dopraven po řece Tyne a usazen největším evropským jeřábem Asian Hercules II. Osvětlení mostu dostali na starost Jonathan Speirs and Associates (JSA) a jejich úkolem bylo nasvítit most tak, aby způsoboval co nejmenší světelné znečištění nábřeží. Během týdne je nasvětlen bílým světlem, o víkendech postupně mění barvy.
Pro veřejnost byl otevřen 20. listopadu 2000. Prvnímu vyklopení přihlíželo na nábřeží 36 000 lidí. 7. května 2002 byl slavnostně otevřen za přítomnosti britské královny a vévody z Edinburgu. V roce 2007 by se měl objevit na jednolibrové minci. Gateshead Millenium Bridge byl mnohokrát oceněn, uveďme jen dvě nejprestižnější ceny - RIBA Stirling Prize 2002 a RIBA Award 2002.

Náklady: 22 miliónů liber
Autor: Kateřina Blahutová, 09.08.06
Návštěvnost: 49944 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.