Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dřevěný dům pod Červenou roklí

Autor: KLANC ARCHITEKTI | Tomáš Klanc
TDI a organizace stavby: Tomáš Klanc
Adresa: Dobřichovice, Česká republika
Náklady: 1 500 000 CZK Realizace: březen - květen 2004
Zastavěná plocha: 80 m²

STAVEBNÍ ZÁMĚR:
Dům je připraven k celoročnímu bydlení pro mladého podnikatele, v budoucnu jako rekreační objekt pro mladou rodinu v bezprostřední blízkosti domu, kde žijí rodiče investora. Pro místo stavby byl vybrán pozemek staré hájovny (LP 1880) pod Červenou roklí na konci lesní cesty mezi Dobřichovicemi a Lety. Charakteristickým rysem stavby je přiznaná dřevěná sloupová konstrukce a vize otevřeného japonského prostoru, o jehož naplnění se postará až uživatel. Velkoprostorový nedělený vnitřní prostor je pouze opticky rozdělen do interiéru přiznanou nosnou konstrukcí skeletu dřevostavby s kmenů stromu do 6 zón:     -    Vstup s botníkem a šatnou;
  • Kuchyňský kout;
  • Jídelna;
  • Obytný prostor propojený s terasou;
  • Spací kout.
Jediný prostor, který je dispozičně oddělený a i konstrukčně stojí mimo hlavní skelet domu je hygienické zázemí, které je řešeno jako jedna vykachlíkovaná místnost s gulou v podlaze opět bez další ho dělení. V koupelně je umyvadlo, WC, sprcha, kotel a pračka. Nad koupelnou je malý půdní úložný prostor.

KONSTRUKČNÍ ŘEŠENÍ:
  • Spodní stavba jsou betonové patky, které nesou dům s podlahou cca 30 cm nad terénem.
  • Podlaha je tepelně izolovaná trámová konstrukce.
  • Vrchní stavba je "čistá" dřevostavba. Stěnový větraný sendvič two by four s palubkovým obkladem plní funkci výplně skeletové superkonstrukce z masivních v interiéru i exteriéru přiznaných sloupů z kulatiny, které jsou získané z blízkého lesa a opracované na místě stavby.
  • Střecha je do interiéru přiznaná vaznicová trámová konstrukce s nadkrokevní tepelnou izolací a větraným dvoupláštěm, střešní krytina je z břidlice, klempířské prvky jsou z mědi.
  • Vytápění a TUV je zajištěné plynovým kotlem na LPG s akumulačním zásobníkem plynu na zahradě za domem. Rozvody tepla jsou řešené podlahovými konvektory. Doplňkové vytápění - krbová kamna.
NA VYSVĚTLENOU:

Pokud chcete pochopit tento rodinný dům a chcete ucítit alespoň část z jeho dřevěné duše, musíte zapomenout na to, že nové rodinné domy u nás většinou vznikají v koloniích rozparcelované zemědělské půdy s minimální vazbou na své okolí a genia loci. Musíte zapomenout na levné projekty typových domků, které vám vnucují nefunkční urbanistické řešení pozemků a schizofrenní dispozice vnitřních prostor podobné těm panelákovým. Musíte zapomenout na Porotherm, Bramac, plastová oka a další typizované stavební systémy, které v rozporu s obsahem své agresivní a na lidské pudy útočící reklamy, jsou ve skutečnosti nesprávné a omezují architektonické a technické řešení stavby. A nakonec musíte zapomenout na většinu developerů, kteří z lenosti a z nutnosti zajištění svých příjmů udělají vše pro to, aby to tak pod nepravdivou záminkou ochrany zájmů klienta zůstalo co nejdéle.

Raději si představte, že architekt - nazývám ho tak spíše ze setrvačnosti a proto, že v češtině neznám výstižnější ekvivalent pro kreativního manažera stavby se všeobecným stavebním vzděláním - nic neprojektuje, ale pouze v architektonické studii zvolí vhodnou koncepci.

Dále si představte, že investor architektovi věří a na všechny jeho experimenty říká ano. Nevadí mu, když něco není dokonalé a některé detaily se povedou až napodruhé. Ví přece, že jeho dům je jako exotická milenka, před kterou se nestydí kleknout na kolena a vzít šroubovák, vrtačku, brusku či dlaždice do ruky sám.

Představte si, že stavitel - tesař a příležitostný truhlář, řezbář, elektrikář a instalatér samouk - na výzvu jít do lesa a nasbírat padlé stromy, opracovat na místě kulatinu a postavit z ní bez drahého sušení hrubou stavbu řekne: "Proč ne...?"

Představte si, že celý dům vzniká radostnou, spontánní a živelně kreativní tvorbou všech zúčastněných. Že všechny detaily a výběr materiálů jsou s citem určovány v průběhu stavby a že stavební náklady a kvalita provedení jsou velmi pečlivě kontrolovány. Je dbáno na ekologické řešení, provozní náklady a případnou odstranitelnost díla. A věřte či ne, stavební investice i přes experimentální přístup nepřekročí původní odhady a pohybují se pod běžnou cenou za m2 typizované výstavby.

Tvrdím, že kvalita realizace je přímo úměrná době, kterou architekt - manager projektu - stráví na stavbě. Je-li klient připravený na experimentální stavbu, dá se dům postavit i tak, že si na začátku zvolíme nějakou koncepci - pokud možno zdokumentovanou v architektonické studii a vše ostatní vyřešíme v průběhu stavby formou kreativního stavebně autorského dozor. Sice nebudete na začátku úplně přesně vědět, co z toho vznikne, jste-li ale na podobnou nejistotu připraveni, odmění se vám nezapomenutelným zážitkem z opravdu kreativní a zábavné výstavby vašeho neopakovatelného a jedinečného domu.

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 23.07.11
Návštěvnost: 178613 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
...Tak tuhle estetiku jsem nějak nepochopil (7:- /) šakal 09.01.06 01:13
klubovna kanadskych indianu? TRAVA 22.03.06 15:32
nová inspirace ano Bohacek 23.03.06 10:02
tak to je omyl Bohacek 24.03.06 12:07
Stodola v Maxově Bohacek 24.03.06 12:11
??? slavo novotný 07.08.06 14:48
Jen tak "LIGHT" Radim Ermis 22.09.06 07:52
Ano Martin Yetonic 11.10.06 14:17
Dobré, dobré, jen tak dál Libor 13.12.06 01:12
Komentář Roman Fischer 22.08.07 13:55
thumps up Daniel Hauser 23.08.07 00:05
slepa ulicka honza 24.08.07 11:32
Spokojenost Rocky 13.09.07 00:14
zachod v koupelne Michal 24.03.08 15:42
Mysofobie Kancius Minor 25.03.08 00:13
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.