Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vila Zastrau

Autor: Peter Kulka
Adresa: Patrice Lummuba Strasse 3, Drážďany, Německo | mapa
Realizace: 1999-10.2001

Z rozhovoru s majitelem (6.12.2001):
Máte štěstí, že mám pochopení pro studenty. Tak tedy pojďte dál. Jsem profesorem na stavební fakultě a učím tam mechaniku. Přistěhoval jsem se do Drážďan před pěti lety. Zakoupil jsem pozemek a oslovil místní stavební firmy. Nazpět se jich ozvalo celkem patnáct a všechny s "prefabrikovanými projeky na klíč". Člověk na stará kolena potřebuje k bydlení trochu víc než jen pouhou ochranu před povětřím. Tak jsem slušně poděkoval a o několik týdnů pozěji mi jeden známý řekl, že by se mi určitě zamlouval Kulka.
Tak jsem si s ním jednoduše dolmuvil schůzku, která se skládala z Kulkova monologu: "Na, mache ich nix!" Na další schůzce jsme si dvě hodiny povídali jen tak o životě. Vytvořil dva koncepty (vybrali jsme kompaktnější variantu). Nechtěli jsme model ani další vymoženosti, protože nejsem bohatým stavebníkem. Cena domu s vybavením bez pozemku se pohybuje kolem 1.1-1.2 mio. DM. Za 220 m² celkové plochy a 166 m² obytné plochy to není zrovna málo. Hlavně žena měla z počátku problém s prostorovým pochopením domu. Snažil jsem se být při navrhování domu architektovi rovnocenným partnerem. Asi jsem mu tím lezl na nervy a přivodil spousty problémů, ale já nejsem ten případ klienta, který se nechá na konci jakoby překvapit, co to vlastně ten architekt pro mě přichystal. K velkým proskleným plochám: "Nemáme problémy se soukromím, jen ať se lidi dívají, co zrovna obědváme - jestli je to zajímá?" Teprve se tu zabydlujeme a nedostatky postupně objevujeme (zatím pouze plochá střecha, otlučený nátěr oken a náklady za vytápění budou jasné po první zimě).
Tak a teď huš huš ven!

Jen tak na okraj můj pocit.
Dům jsme původně zavrhoval s názorem, že se jedná o pouhý plagiát Loosova raumplanu. Ten raumplan jsem z venku docela odhadl, ale když se člověk dostane dovnitř, je pohlcen jedním obrovským prostorem, který se kontinuálně proplétá celým domem. Člověk z jídelny v přízemí může v jednom místě vidět bazilikální okno v obývacím pokoji v posledním patře.
Čtyři barvy napomáhají pocitově zahřívat odvážně prosklený prostor. Každé z barev je přidělena jedna stěna a důsledně probíhá od sklepa až po střechu.
V domě jsem kromě vchodových a garážových napočítal ještě patery dveře a ty stejně byly otevřené. Volnost je zde absolutní. To se musí zažít.
Chybí zádveří a okamžitě se může dostat do kuchyně. Jen nechápu jak něco takového mohlo přes byrokraty s razítkem projít.
Nábytek je třicet let starý, přivezen z původního bydliště a nevypadá to, že by měli v záměru ho v nejbližší době vyměnit.
Autor: Petr Šmídek, 06.12.11
Návštěvnost: 47956 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.