Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Autocentrum Auto Bohemia

Autor: Architektonický atelier KAAMA
Adresa: Prosecká 817, Prosek, Praha, Česká republika
Web: www.autobohemia.cz
Investor: Auto Bohemia, s.r.o.
Náklady: 65 000 000 CZK Projekt: 1994-96
Realizace: 08.1997 - 05.1998 Užitná plocha: 3169 m²
Zastavěná plocha: 1734 m² Plocha pozemku: 2873 m²
Obestavěný prostor: 16711 m³

Území v Praze 9 na Proseku, jehož součástí je i pozemek s objektem autocentra Auto Bohemia, se nachází v zóně, která je územním plánem předurčena k zástavbě objekty s funkcí tzv. nerušícího průmyslu a služeb.
Předmětné území bylo částečně zastavěno již v šedesátých a sedmdesátých letech především nevhodně koncipovaným umístěním inženýrských sítí a je také dotčeno nevhodnými urbanistickými zásahy.
Regulační zásady uplatňované v území se pokoušejí s těmito problémy vyrovnat, jde v podstatě o koncepční zahuštění stávající zástavby, tak aby byl umožněn vznik nových městských prostorů. Koncepce zastavění pozemku vycházela z jednoduchosti a srozumitelnosti řešení při zachování maximálního využití pozemku.
Návrh je determinován regulační čárou, vytvořenou vedením horkovodu podél Prosecké ulice, výškou okolní zástavby, tvarem pozemku a vedením nové ulice Lovosické. Hmotová struktura vychází z předpokladu, že je nutno definovat jižní část Prosecké ulice vyššími objekty (cca 13 m), aby se vytvořil kompoziční protipól severnímu zastavění ulice výškovými deskovými objekty. Objekt autocentra je koncipován tak, že se svou exponovanou severní částí - prostorem autosalonu - obrací k ulici Prosecké, která by měla mít v budoucnosti charakter rušné městské třídy. V jižní části stavby jsou situovány funkce provozního charakteru.
Administrativně obchodní část objektu na obdélníkovém půdorysu 67,8 x 7,5 m o rozponu 7,2 x 6 m dosahuje výšky 13 m - čtyři nadzemní podlaží. Je zde situován prostor autosalonu s výstavní a prodejní halou přístupnou hlavním vstupem severní prosklenou fasádou. „Loď' autosalonu prochází přes dvě podlaží a je horizontálně členěna vysazenou galerií a vertikální halou procházející všemi patry objektu. Z galerie jsou přístupné kanceláře a jídelna s občerstvením. Východní část domu je vysazena severním směrem a vytváří tak prostor pro vstup zaměstnanců, komunikační jádro se schodištěm a výtahem, archivem a sociálním zařízením ve třetím a čtvrtém nadzemním podlaží. Třetí nadzemní podlaží je přístupné schodišti a též služebním vstupem ze střechy provozní haly - parkoviště. Nachází se zde kanceláře vedeni společnosti, čtvrté nadzemní podlaží je řešeno obdobným způsobem. Zde navržené kanceláře budou sloužit administrativě společnosti.
Dominantním prvkem obou podlaží je velkorysý prostor haly přístupný z chodby - galerie.
Provozní část objektu má lichoběžníkový půdorys o rozměrech 67,8 x 35 x 67 x 9 m je navržena nad rastrem 8 x 7,2 m a rozdělena na několik funkčních zón. Dominantní je zde autoservis s diagnostickými boxy umístěnými za stěnou podél ulice Lovosické.
Sklady, myčka, manipulační prostor a TZB v přízemí jsou přístupné z jihu. Tyto provozy jsou navrženy na celou konstrukční výšku podlaží 6 m. Ve východní části je prostor haly horizontálně rozdělen na sociální zařízení zaměstnanců v druhém nadzemním podlaží s přípravnou hotových jídel a s jídelnou s občerstvením. V přízemí provozní halu uzavírá z jihovýchodní strany linka STK. Střecha provozní haly je pojízdná a slouží jako parkoviště. Je přístupná jedno-pruhovou roštovou rampou od východu a jednoramenným schodištěm z Lovosické ulice.
Provozní a architektonické řešení vedlo k návrhu skeletové konstrukce se ztužujícími železobetonovými jádry. Administrativně obchodní část objektu je navržena jako ocelový rámový skelet s železobetonovými stropními deskami a ocelovými vzpínadly v prostoru autosalonu. Konstrukce provozní části objektu je tvořena železobetonovými kruhovými sloupy s hlavicemi. Obvodový plášť objektu autocentra je navržen z kazetových stěnových profilů s vlnitými ocelovými plechy a kopility.
Okna a vykládce jsou osazeny v hliníkových rámech. Venkovní fasádní ocelové prvky jsou žárově pozinkovány.

Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 30.03.06
Návštěvnost: 43153 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Září 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.