Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům, Praha-Čimice

Autor: MACHAR & TEICHMAN | Pavel Machar, Radek Teichman
Adresa: Čimice, Praha, Česká republika
Projekt: 2015-16 Realizace: 2016-19

Doplnění chybějící poloviny stávajícího dvojdomu současnou přístavbou pro čtyřčlennou rodinu.
Klíčovou snahou návrhu bylo vytvoření volně plynoucího vnitřního prostoru jak v horizontální rovině – od vstupu směrem k zahradě, tak ve vertikálním směru – od obytného prostoru k ložnicím a pracovně v patře. Maximalizován byl prostor sdílený, volně plynoucí, vybízející ke komunikaci na úkor chodeb a uzavřených místností.
Při komponování otvorů do hmoty domu hrála roli orientace ke světovým stranám. Velké posuvné okno do jižní zahrady rámuje výhled z obýváku, čtvercový otvor v horním rohu převýšeného obytného prostoru se otevírá západnímu slunci a horizontální okno při snížení střechy ve druhém patře umožnuje jižnímu slunci osvětlit horní pracovnou.
Konstrukčně jde o zděný dům s vloženým železobetonovým "objektem" druhého patra, který je vynesen stěnovým nosníkem na výšku hlavní ložnice. Zdivo je vždy omítnuté, beton přiznaný.
Diagonální zalomení objektu druhého patra je reflektováno posunem ve výškovém uspořádání. Kuchyně s jídelnou je kvůli lepšímu výhledu do zahrady výše než obývací pokoj, na to navazující vertikální posun úrovně stropů v horním patře umožňuje vizuální propojení osluněné pracovny s hlavním obytným prostorem.
Součástí projektu byl návrh vestavěného interiéru na míru. Nábytkové prvky hrají důležitou roli v členění obytného prostoru.
Na obývák navazuje pobytová dřevěná terasa směrem do zahrady. Oplocení do ulice kombinující beton a dřevo se snaží kultivovat veřejný prostor.
Projekt
Fotograf
Peter Fabo
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 22.10.19
Návštěvnost: 13 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.