Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům pro šoféra

Autor: Gerrit Thomas Rietveld
Adresa: Waldeck Pyrmontkade 20, Utrecht, Nizozemí | mapa
Investor: H. van der Vuurst de Vries
Realizace: 1927-28 Obestavěný prostor: 220 m³

Dům nechal postavit zámožný lékař pro svého šoféra a automobily. Při této stavbě byla v Holandsku poprvé použitá ocelová rámová konstrukce vyplněná prefabrikovanými železobetonovými panely. Sám autor o prefabrikaci říká: „Od té doby, co jsem se stal vášnivým příznivcem prefabrikace, stále hledám vhodnou měrnou jednotku, která by se dala univerzálně použít. Vedle praktických řešení hledám v každém konkrétním projektu nejpoužitelnější měřítko, největší možnou základní jednotku, která by jasně vystihla proporce stavby. Je to jako ve filmu. Naše oči jsou schopné vidět tisíce detailů v jednom okamžiku, ale zároveň jsou na jeden pohled omezeny přijmout a zhodnotit pouhých pět předmětů. Skupiny se obvykle stávají znovu jednotkami. Předměty nebo stavby obecně obsahují jen několik málo základních prvků, které tvoří nejvíc bezchybné tvary. Odpovídajícím zacházením s mírami v budově, i když to nemusíte nikomu později ukázovat, se docílí krystalické průzračnosti, která může být směle nazývána jedním z tajemství dobré architektury.”
Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Autor: Petr Šmídek, 02.02.10
Návštěvnost: 47365 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.