Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ostrovní dům
Off-Grid Under a Big Hard Sun

Autor: Ben Callery Architects
Adresa: High Camp, Austrálie
Realizace: 2018

Fotografie: Jack Lovel + Dave Kulesza

Ostrovní dům nenapojený na žádné inženýrské sítě je jednoduchá stavba situovaná na exponovaném hřebeni asi hodinu jízdy severně od Melbourne. Dům na svém pozemku vyrábí a ukládá el. energii, shromažďuje dešťovou vodu a upravuje odpadní vodu.

Kompaktní dům na půdorysu 10 x 10 metrů obsahuje jednu ložnici, koupelnu a obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou. I přes svou skromnou vybavenost nabízí svým obyvatelům dostatečné pohodlí. Tvar domu je navržen tak, aby se eliminovalo přehřívání v létě a současně bylo možné pasivně využívat nízké zimní slunce.

Dům usazený na vrcholu kopce s nádhernými panoramatickými výhledy do okolí je vystaven nejdrsnějším vlivům australské přírody – cyklonovým větrům, požárům buše a nemilosrdnému letnímu slunci. Naše klienty sem přivedla krása nedotčené přírody. Řekli nám, že "woora woora" znamená v místním dialektu "nebe" a to je zde opravdu velkolepé a nádherné. Na druhé straně však nebe činí toto místo extrémně tvrdým a nehostinným.

Tvar domu je vyjádřením ryzí podstaty přístřešku v krajině. Reflektuje fenomén stromu s košatou korunou, která svými větvemi vytváří stín i úkryt před deštěm. Přesah střechy poskytuje v létě stín a chrání fasádu před deštěm. Ukrytí okapů za atikou je reakcí na zatížení větrem a současně dodává domu pevnost. Výrazná horizontálnost střechy kompozičně zvýrazňuje zvlnění okolní krajiny.

Použili jsme primárně přírodní materiály souznící s okolím domu. Dřevěný obklad demonstruje udržitelné stavění a na rozdíl od tradičního rurálního vlnitého plechu bude půvabně stárnout a dům se ještě více zapojí do krajiny. V interiéru zůstane dřevo podhledu a nábytku "navždy mladé". Materiálová paleta v interiéru je střídmá, praktická a bez ozdob, jak si přáli klienti. Beton je použit na nosnou konstrukci, akumulaci tepla, krb a pracovní desky. Vestavný nábytek a obklady stěn jsou provedeny z černě lakovaných OSB desek. Tyto tmavé hrubé povrchy zdůrazňují pocit úkrytu. Leštěný beton na podlaze odráží měkké rozptýlené světlo a zrcadlí výhledy do okolí, oslavuje úžasnou atmosféru místa z pozice bezpečného úkrytu v divočině.

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 27.09.19
Návštěvnost: 14 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.