Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Kafka

Autor: IO Studio | Luka Križek
Spolupráce: RotaGroup s.r.o.
Adresa: Bradlec, Česká republika
Investor: rodina Kafkova
Realizace: 2011 Užitná plocha: 305 m²

Fotograf: Stanislav Bříza

Obec Bradlec se nachází v okrese Mladá Boleslav ve Středočeském kraji, rozkládá se asi pět kilometrů severně od Mladé Boleslavi poblíž města Kosmonosy. Parcelací zemědělské půdy v sousedctví obce vznikly stavební parcely pro účely výstavby nových rodinných domů a tím došlo k rozšíření obce.
Rodinný dům se nachází v satelitní zástavbě převážně respektující regulační plan obce, který umožnuje zástavavbu domů se sedlovou či pultovou střechou. Přáním klienta bylo navázat na tento charakter zástavby a navrhnout moderní nízkoenergetický dům, který by byl výtvarně zajímavý, přesto respektoval okolí. Klient upřednostňoval moderní čistou formu a jedním z hlavních požadavků bylo použítí režného cihelného zdiva. Rovinatý pozemek nepravidelného půdorysného tvaru byl na jižní hranicí orientován směrem k pásu listnatého lesa. Zalomený tvar pozemku, jižní orientace domu a požadovaný pohled do lesa předurčili architektonickou podobu domu.
Všechny obytné místnosti jsou situovány do dvou podlažní hmoty zastřešené pultovou střechou a orientovanou na jih do velmi klidné části pozemku pohledově směřující na les. Tato strana domu je v maximální možné míře otevřená pomocí velkých formatů okeních výplní. Vertikalita jižní fasády je docílena pomocí čtyř cihelných pilířů nesoucích střechu s výrazným přesahem směrem do zahrady a rytmické členění vertikálně orientovaných okenních a dřevěných výplní.
Naopak severní strana domu orientováná směrem do ulice ukrývá technické místnosti a zázemí domu a proto je navržena s minimálním počtem okenních otvorů. Dům je tak výtvarně postaven na kontrastu otevřenosti pomocí jižní fasády umožnující pohled do vnitra domu a uzavřenosti pomoci plné severní fasády uzavírající dům před vnějším světem.
Zalomený půdorysný tvar domu reflektuje nepravidelně zalomený tvar pozemku. Před dvoupodlážní obytnou hmotu je směrem do ulici předsunuta nižší jednopodlažní hmota dvojgaráže svírající s hlavní hmotou domu tupý úhel. V průsečíku těchto dvou téměř plně cihelných hmot je vytvořen svislý průběžný poloskleněný pás, do kterého jsme umístili hlavní vstup. V horní části je pás zakončen vysunutou konzolou stříšky zakrývající vstup. Stříška je částečně podpírána předsazenou cihelnou stěnou, za kterou je umístěné schodiště. Vstup do domu je tak jasně vymezen a příchozí je přirozěné veden pomocí linií tří cihelných stěn směrem k vstupním dveřím.
Prostorové uspořádání a orientace místností bylo ze strany klienta velmi konkrétně defonováno a v mnoha ohledech zasahoval do tvorby návrhu téměř jako spoluautor. Vzhledem k tomu, že se v tomto případě jednalo o projekt pro konkrétního investora, který navíc bude přímo dům užívat, připadal mě tento způsob spolupráce naprosto přirozený a myslím, že se to pozitivně promítlo do výsledku a následné velké spokojenosti klienta a celé jeho rodiny.

Dvoupodlažní nepodsklepený objekt
Užitná plocha: 1NP 200m², 2NP 105m², celkem 305m²

Konstrukce obvodových stěn: Nosné obvodové konstrukce jsou provedeny z tvárnic SUPERTHERM 24 SB. Po vnější straně obvodového pláště je zdivo zatepleno izolací zEPS GREYWALL 033, tl. 200 mm. Pohledová vrstva je vytvořena lícovým zdivem Klinker, lokálně také titanzinkovým plechem a dřevěným obkladem.Střechy: Střecha objektu je pultová, ve dvou výškových úrovních s mírným sklonem.

 Skladba střechy je tvořena krytinou z titanzinkového plechu, pojistnou hydroizolaci, provětrávanou mezerou, tepelnou izolaci z „šedého“ polystyrénu a podhledovou konstrukcí.

Okna: Okna jsou navržena dřevěná od firmy ALBO s tepelně izolačním trojsklem. Celkový součinitel prostupu tepla okna Uw = 0,80 W/m² K.


Vytápaní a ohřev vody: Topný spád je 40/32 °C. Jako médium je použita teplá voda. V technické místnosti je umístěno tepelné čerpadlo F 1240 od firmy NIBE, které slouží pro ohřev TUV v zásobníkovém ohřívači a topné vody pro nízkoteplotní podlahové vytápění v objektu. Pro nedostatečné pokrytí topného výkonu je tepelné čerpadlo vybaveno elektrickou topnou spirálou o výkonu 9 kW, která je rozdělena na 3 stupně 3x3 kW. V 1.NP je umístěn krb v obývacím pokoji.

Vzduchotechnika: Objekt je vybaven nuceným větráním se zpětným získáváním tepla prostřednictvím rekuperační jednotky firmy ROSA IN (PAUL REKUPERACE).
Rozvody jsou vedeny v podhledu, případně v drážce ve zdivu
 
Průkaz energetické náročnosti budovy je A: 12,6 kWh/m².
 
Atypický interiér: nábytek je navržen na míru klientovi. Je porveden vesměs v americkém ořechu masiv/dýha, kuchyně a jídelní stůl je proveden rovněž v ořechu v kombinaci béžová vysoký lesk a pracovní deska je řešena v žule Nero Asoluto. Podlaha je masiv merbau. Spodní patro rodičů má navržené koupelny v tmavém mramoru s výraznou kresbou a horní patro chlapců má kopelny navržené v krémovém mramoru.
Součástí návrhu byl i návrh zahrady (cestičky, zpevněné plochy, včetně terasy, venkovní bazén a zahradní domek).
IO Studio s.r.o.


Autor: Petr Šmídek, 27.09.19
Návštěvnost: 14 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.