Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Cholupice
Dalekohled do krajiny

Autor: Prodesi | Pavel Horák, Michal Kotlas
Projektant: Jan Švarc
Adresa: Cholupice, Praha, Česká republika | mapa
Realizace: 2014 Užitná plocha: 97 m²

Zadání investora znělo od začátku zajímavě: rodinný dům jako "moderní hájovna" na okraji Prahy. Pozemek je rovinný a leží v nově budované části obce Cholupice. Je z něj krásný výhled do sousední přírody. Na parcele se nevyskytovala žádná vzrostlá zeleň.

Dům umístili architekti 4 metry od západní hranice se sousedním pozemkem. Ze severu přiléhá příjezdová slepá komunikace, ze které navrhli vjezd i vstup k domu. Za vjezdem vznikl prostor pro stání jednoho automobilu.

Charakter rodinného domu v Cholupicích je dán jednoduchou kompozicí dvou kvádrů různé velikosti s odlišnou konstrukcí. Zatímco větší přízemní hranol je zděný, menší objem horního patra je konstruován jako lehká dřevostavba. Základní dvě hmoty stavby jsou odlišené zároveň i barevně.

Hlavní přízemní hmota domu je podélná s plochou střechou, posazena rovnoběžně se západní hranicí parcely. Povrch fasády je vyhotoven v omítce v jemném přírodním odstínu. Na tuto přízemní společenskou část je posazen dřevěný "dalekohled do krajiny". Funkčně tvoří druhé nadzemní klidové podlaží s pultovou střechou skloňující se směrem do zahrady, tedy k jihu.

Dispozice domu vychází z jeho tvaru a umístění na pozemku. Za vjezdem a stáním navazuje garáž s propojením do krytého závětří. Do domu se vstupuje přes kryté závětří do zádveří se skříní a lavicí, dále do vnitřní chodby. V obytném prostoru je kuchyňský kout, jídelní stůl a obývací pokoj s televizí a klavírem. Po schodech z chodby vyjdeme do horního patra s ložnicí, pokojem, skladem a koupelnou. Okna z obou pokojů jsou pomyslnými oky dalekohledu do krajiny.

Stavba je kombinací klasické masivní a lehké dřevěné konstrukce. Hlavní přízemní hmota domu je zděná a zateplena vnější izolací. Fasáda je vyhotovena v omítce. Horní přesazené patro je dřevostavba z masivních dřevěných panelů (CLT) a je obložena modřínovým obkladem ve svislém směru. Horní část domu akcentují plochy vyhotovené v barevné - žlutý pás mezi okny a stěny v antracitovém odstínu.

Konstrukce:1. NP – zděná stavba, 2. NP – dřevostavba z CLT panelů
Vnitřní příčky: 1.NP – vápenopískové tvárnice, 2.NP – panely NOVATOP SOLID tl. 62 mm + opláštění SDK. Ostatní příčky jsou systémové sádrokartonové.

Složení obvodové stěny: přízemí – VPC bloky, izolace polystyrenem (Grey Wall), stěrková fasáda; horní patro – panely NOVATOP tl. 84 mm, tepelná izolace z minerální vaty, modřínový palubkový obklad.

Okna: dřevěná smrková s izolačním dvojsklem
Stínící technika: předokenní rolády (rolety)

Konstrukce krovu, střecha: nad 1.NP je střecha plochá s konstrukcí s keramickými tvarovkami a betonovou deskou; nad 2.NP je střecha pultová s dřevěným krovem z KVH profilů o sklonu 8°, s plechovou falcovanou krytinou.

Vytápění objektu: řešeno elektrickým podlahovým vytápěním a elektrickými přímotopy, doplňkově možno využít krbová kamna napojená na nerezový tříplášťový komín.
Ohřev TUV: zajišťuje elektrický zásobníkový ohřívač vody.

Projekt
Fotograf
Lina Németh
Stavba
Generální dodavatel
Domesi, s. r. o.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 16.09.19
Návštěvnost: 9 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Terén Honza 18.09.19 07:49
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Říjen 2019
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.