Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rodinný dům Prysk

Autor: Prodesi | Pavel Horák
Spolupráce: Radim Oblouk
Projektant: Josef Tománek
Adresa: Prysk, Česká republika | mapa
Realizace: 2013-14 Užitná plocha: 138 m²

U návrhu rodinného domu v malé obci jsme se inspirovali tradiční okolní zástavbou. Moderní dřevostavba zohledňuje potřeby čtyřčlenné rodiny a zároveň tvoří přidanou hodnotu pro své okolí. Dům stojí v obci Horní Prysk u České Kamenice v chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Pozemek se nachází v jižním svahu, ze severní strany ohraničený vzrostlými listnatými stromy. V bezprostředním okolí je rozptýlená zástavba starších i nových rodinných domů.

Původní domy v okolí mají často charakter dvoupodlažních obdélných staveb se sedlovou střechou. Přízemní podlaží bývá zděné a patro roubené. Takto domy působí jakoby naskládané v různých vrstvách, což vytváří drobné a malebné měřítko místní architektury. Usilovali jsme se docílit podobný charakter při našem návrhu stavby a vytvořit dům připomínající vzhledem pro lokalitu typický "sandwich".

Navrhli jsme objekt obdélného půdorysu, dvoupodlažní, se sedlovou střechou. Hřeben domu je orientován podél vrstevnic. Příjezdová cesta k pozemku je z jeho jižní strany - odtud se pozemek postupně zvedá až k zalesněnému svahu. Samotný dům leží v horní (severní) části parcely, kde se otevírají nejhezčí dálkové výhledy na protější svahy.

Vstup do objektu jsme situovali z jihu od cesty na pozemku, která se volně vine mírnou serpentinou od vstupu na pozemek směrem k domu. V prvním nadzemním podlaží se nachází kuchyně a obytná část s jídelnou orientována rohovým jihozápadním oknem k nejcennějším výhledům. Na obytnou část navazuje krytá terasa, která pokračuje až za dům do krytější části zahrady. V druhé části domu prvního podlaží je umístěn pokoj pro hosty, dále při severní fasádě schodiště a technické zázemí s koupelnou. V druhém podlaží jsou dětské pokoje, ložnice rodičů s vlastní krytou terasou a šatnou, samostatná koupelna, WC a prádelna.

Fasáda je obkládaná modřínovými prkny bez povrchové úpravy a s výraznou spárou – v prvním nadzemním podlaží jsou kladené horizontálně a v druhém vertikálně. Oplechování, okapy, lem mezi podlažími a okna (dřevěné Eurookna s dvojsklem) mají tmavě šedou antracitovou barvu. Dům je realizovaný jako difuzně otevřená dřevostavba s celkovou tloušťkou stěny 383 mm. Základní konstrukce stavby tvoří masivní lepené panely Novatop. Konstrukce krovu střechy je vytvořena z KVH hranolů, střecha je pokrytá cementovláknitými šablonami Cembrit Rhombus. Vytápění domu: krbová kamna, elektrický kotel + radiátory, elektrické rohože v koupelnách.


Projekt
Fotograf
Lina Németh
Stavba
Generální dodavatel
Domesi, s. r. o.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 09.09.19
Návštěvnost: 12 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2019
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2019
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.